Scattering transfer matrix factorization based synthesis of resistively terminated LC ladder networks
Saçılma transfer matrisi faktorizasyonu tabanlı direnç ile sonlandırılmış LC merdiven devrelerin analizi
  1. Tez No: 284830
  2. Yazar: ZAFER AYDOĞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu yüksek lisans tezimde, direnç ile sonlandırılmış LC merdiven devrelerin sentezi için algoritmalar önerilmiştir. Bu algoritmalar saçılma transfer matrisi faktorizasyonuna dayanır. Alçak-geçiren, yüksek-geçiren, band-geçiren ve band-söndüren durumlar için dört algoritma geliştirilmiştir. Algoritmaların temelinde şu fikir yer almaktadır:İlk olarak, verilen saçılma tranfer matrisi kullanılarak bir sabit hesaplanır. Bu sabitin değerine göre çekilecek elemanın tipine karar verilir, daha sonra verilen saçılma transfer matrisi kullanılarak eleman değeri hesapanır. Bu elemana ait saçılma transfer matrisi ve verilen saçılma transfer matrisi kullanılarak, kalan devrenin saçılma transfer matrisi hesaplanır. Aynı işlem sonlandırma direncine ulaşıncaya kadar tekrarlanır.Bu problem, literatürde empedans / admitans parametreleri kullanılarak çizilmiştir.Bu tezde, saçılma parametreleri kullanılarak sentez problemi çözülmüş ve dolayısıyla alternatif bir sentez metodu geliştrilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, synthesis algorithms for resistively terminated LC ladder networks are proposed. The algorithms are based on scattering transfer matrix factorization. Four algorithms are given for low-pass, high-pass, band-pass and band stop cases. The basic idea for the algorithms is the following:Firts, a constant is computed from the scattering transfer matrix. According to this constant, the component type of the first element is decoded, then its value is calculated from the given matrix. By using the given scattering transfer matrix and the formed scattering transfer matrix of the extracted element, the scattering transfer matrix of the remaining network is obtained. Then the same procedure is applied until reaching the termination resistance.In literature, this problem is solved by using impedance / admittance parameters.In this thesis, the synthesis problem has been solved by using scattering paramaters, and so an alternative synthesis method has been developed.