Değişik elma çeşitlerinde verim haritalama yoluyla verim ve bazı pomolojik özelliklerin, toprağın elektriksel iletkenlik (EC) karakteristikleri ile olan ilişkisinin belirlenmesi
Determination of the relationship between soil electrical conductivity (EC) with crop yield and some pomological properties via yield mapping in various kind of apples
  1. Tez No: 284866
  2. Yazar: BABAK TALEBPOUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UFUK TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Ziraat, Engineering Sciences, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Hassas bahçecilik ve ilgili mekansal analizler, giderek hassas tarımın gelişen bir parçası olarak tanımlanmaktadır. Hassas bahçecilikle ilgili olan bu çalışmanın amacı, elma bahçelerin değişik çeşitlerinde mekansal değişkenleri analiz etmek için, ayrıca bu değişkenleri toprağın elektriksel iletkenlik (EC) değerlerinin mekansal değişimleri ile karşılaştırmak için elma ağaçlarında verim ve pomolojik özelliklerinden haritalar elde etmektir. Bu çalışma, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Haymana Araştırma ve uygulama Çiftliğinin elma bahçesinde 5 dekar'lık bir alanda yapılmıştır. Bahçe içerisinde EC değerlerinin belirlenmesi için EM38 sensörü kullanılmış, kök bölgesine yakın penetrasyon değerleri için de Eijkelkamp penetrologger kullanılmıştır. Elde edilen EC ve penetrasyon değerleri haritalara dönüştürülerek verim ve pomolojik özellik haritaları ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak EC ve verim ile doğrusal olmayan katsayısının hesaplanmasında en yüksek değer mondial Gala çeşidinde 0.56 ile olurken aynı değer EC ve pomolojik özellikleri arasında belirlenmiş ve birim gövde kesit alanına düşen meyve sayısı, gövde kesit alanı ve taç alanı için en yüksek değerler sırasıyla Mondial Gala (r²=0.94), Jonagold (r²=0.69) ve Jonagold (r²=0.84) çeşitlerine ait olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Precision horticulture and spatial analysis applied to orchards are a growing and evolving part of precision agriculture technology. The aim of this study was to produce yield and pomological properties maps in order to determine relationship between this parameters and soil electrical conductivity (EC) characteristics in different kind of apples, as well as analyze spatial variation in apple orchard. This study was carried outat apple orchard in Faculty of Agriculture of Ankara university?s Haymana Research station. In this work, soil electrical conductivity was acquired by using EM38 sensor and soil penetration resistance close to root zone was determined by Eijkelkamp penetrologger. These values were used to produce maps and compared with yield and pomological characteristic maps. As a result, the highest value of non-linear regression between EC and yield was determined in the Mondial Gala (r²=0.56) while the highest calculated value for fruit number in cross-sectional area, cross-sectional area and canopy area was found to be in Mondial Gala with r²=0.94, Jonagold with r²=0.69 and Jonagold with r²=0.84 respectively.