Polatlı ilçesinde üreticilerin tarım sigortası yaptırmaya karar verme sürecinde etkili olan faktörlerin analizi
Analysing of effective factors on farmers' decision making process in agricultural insurance in Polatli district
- Tez No: 284874
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TATLIDİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı Ankara İli Polatlı İlçesinde üreticilerin tarım sigortası yaptırmaya karar verme sürecinde etkili olan faktörlerin belirlenmesidir. Söz konusu faktörlerin belirlenmesi sırasında, tarım sigortalarının desteklenmesine yönelik uygulamalar da dikkate alınarak, ortaya çıkan ekonomik nitelikteki bu değişkenin üreticilerin karar verme sürecindeki etkisi de incelenmiştir.Araştırma tarım sigortalarının yoğun olarak yapıldığı 20 köyden 157 üretici ile yapılmıştır. Bu üreticilerden 71'i tarım sigortası yaptıran, 86'sı ise tarım sigortası yaptırmayan üreticilerdir. Verilerin toplanmasında anket yöntemi, elde edilen verilerin istatistiksel analizinde ise lojistik regresyon yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada, en az değişkeni kullanarak en iyi uyuma sahip olacak şekilde bağımlı ile bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiyi tanımlayabilen ve istatistiksel olarak kabul edilebilir bir model kurulmuştur. Bu modelde bağımlı değişken olarak tarım sigortası yaptırma/yaptırmama, bağımsız değişkenler olarak da bireysel nitelikler, işletme özellikleri, haberleşme davranışları ve tarım sigortasına karşı tutum ele alınmıştır.Araştırma sonuçları, bireysel niteliklerden kredi kullanımı ve tarım dışı gelirin, işletme özelliklerinden hayvan varlığı ve şeker pancarı ekim alanının tarım sigortası yaptırmaya karar vermede etkili olan faktörler olduğunu göstermiştir. Ayrıca devlet tarafından verilen tarım sigortası prim desteğinin tarım sigortasına karar vermede etkili olduğu da belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to analyse effective factors on farmers? decision making process in agricultural insurance in Polatlı District. While these effective factors are being determined, support policy for agricultural insurance that has economic characteristic was considered and influences of this policy on farmers? decision making process was examined.This research was carried out with 157 farmers in 20 villages that agricultural insurance was applied intensively. 71 of 157 farmers were stil receiving agricultural insurance and 86 were not. The data was collected by survey method and logistic regression was used to analyse the data. Model that has the best relation between dependent and independent variables with least variables and statistically acceptable was established. In this model, application status of agricultural insurance was taken as dependent variable and individual characteristics, farm characteristics, communication behaviors and attitudes toward agricultural insurance were taken as independent variables.The result of the study showed that, credit use and non-agricultural income as individual characteristics, animal population and sugar beet plantation as farm characteristics were effective factors on farmers? decision making process. Agrcultural insurance premium support that given by goverment was also determined as effective factor on farmers? decision making process.