Şabot (bıyıklı balık)(Tor grypus H. 1843) balığı yavru yemlerine balık unu yerine farklı oranlarda azolla (Azolla sp.) ilavesinin büyüme parametrelerine etkisi
Effect of partially replacing fishmeal with azolla (Azolla sp.) on growht parametres of shabbout fish (Tor grypus H. 1843)
  1. Tez No: 284875
  2. Yazar: NİYAZİ CAN GÖKÇINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN BEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, yavru Şabot balıklarında balık unu yerine, Azolla bitkisi eklenerek hazırlanan rasyonların etkisi araştırılmıştır. Ortalama % 44,9 ham protein ve 3026,2 sindirilebilir enerji içeren 4 rasyon hazırlanmıştır. 1. Rasyon (grup 1; kontrol) rasyondaki proteinin %42,5 % balık unu proteininden gelmektedir. Deneme rasyonları grup 2, 3 ve 4 balık unundan gelen proteinin sırayla %10, %20 ve %30 u yerine Azolla bitkisi proteini gelecek şekilde hazırlanmıştır. Deneme 12 hafta süresince suyun filtre edildiği kapalı dolaşımlı sistemde yürütülmüştür. En yüksek spesifik büyüme oranı 2. rasyonla beslenen 2. grupta (1,36). Optimum yem değerlendirme oranı (YDO) (3.28) ile 2. grupta, proteinden yararlanma oranı (PYO) (0.82), deneme sonu ağırlık kazancı (29.5), grup 1 de gerçekleşmiştir. Bununla birlikte 4 grup arasında bu değerler arasında önemli bir fark görülmemiştir (P>0,05). Ayrıca grup 2, 3 ve 4 arasında spesifik büyüme oranı dışında diğer parametreler arasında önemli bir fark olmadığı saptanmıştır. Bütün ölçüm kriterleri dikkate alındığında, balıkların performansı değişmeden balık unundan gelen balık proteininin %10 u yerine rasyona Azolla bitkisi ilavesi önerilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of replacement of fish meal by defatted Azolla supplementation in prepared diet was investigated in Shabbout fish fingerlings. Four different experimental diets ( all containing mean 44,9 % crude protein and 3026,2 digestible energy) at a various ratios of Azolla has prepared. Diet 1 ( Group 1; Control) Protein from fish meal is 42,5 % of crude protein. Control (group 1) diets were composed of fish meal completely. Experimental diets group 2, 3 and 4 were composed of 10 %, 20 % and 30 % defatted Azolla respectively instead of fish meal. The experiment was carried out in a closed rearing system with recirculated filtered water for 12 weeks. Highs mean specific growth rate (SGR) obtained group 2 fed with diet 2 (1,36). Optimum feed conversion ration (FCR) (3.28), protein efficiency ration (PER) (0,82), finally experiment weight gain (29,5) were achieved by group 1. However there was no difference among four groups in respect of these values at P>0,05 statistical significance level.