Sinop ilinde orta ve büyük ölçekli avlama teknelerinin mali ve ekonomik performansı
Financial and economic performance of the medium and large-scale fishing vessels in Sinop (Turkey) province
- Tez No: 284877
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET ŞEREF KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Ekonomi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Economics, Aquatic Products
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, Sinop ilindeki orta ve büyük ölçekli balıkçı teknelerinin 2008-2009 av mevsimindeki mali ve ekonomik performansı incelenmiştir. Kırk dört avlama teknesi balıkçılık tipine göre trol, gırgır ve trol-gırgır olarak gruplandırılmıştır. Balıkçı teknelerinin gelir ve giderlerine ilişkin verileri toplamak için anket formları kullanılmıştır. Sinop ilindeki orta ve büyük ölçekli avlama teknelerinin net faydası ve Net Fayda (NF)/Toplam Gelir (TG) oranı sırasıyla 124.183,93±224.6397,67 TL ve %15,41 olarak belirlenmiştir. Balıkçılık tipine göre, NF ve NF/TE ise, sırasıyla gırgır için 657.664,50 TL ve %32,07, troller için 5.633,03±7.991,75 TL ve %6,46 ve trol-gırgırlar için 136.038,98±228.003,23 TL ve %16,98 olarak bulunmuştur. Mali performans sırasıyla gırgır için %21,12 (4,73 yıl), troller için %4,40 (178,94 yıl) ve trol-gırgırlar için %20,89 (negatif -2.28 yıl) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, economic and financial performance in the 2008-2009 fishing season of the medium and large-scale fishing vessels in the province of Sinop were investigated. Fourty-four fishing vessels in the province of Sinop were grouped as purse-seine, trawl and trawl-purseseine according to fishery types. Questionnares forms were used to collect the data on the costs and earnings of fishing vessels. Net profit (NF) and NF/Total Earnings(TE) of the medium and large-scale fishing vessels in the province of Sinop was determined as 124.183,93 ± 224,639.67 TL and 15.41%, respectively. According to fishery types, NF and NF/TE were found as 657,664.50 TL and 32.07% for purse-seine, 5,633.03 ± 7,991.75 TL and 6.46% for trawls, and 136,038.98 ± 228,003.23 TL and 16.98% for trawl-purseseines, respectively. Financial performance were found as 21,12% (4,73 years) for purse-seine, 4.40% (178.94 years) for trawl and 20.89% (negative -2.28) for trawl-purseseine, respectively.