Sibirya mersini balıklarında (Acipenser baeri, Brandt 1869) bazı kan parametrelerinin referans değerlerinin belirlenmesi
Reference blood parameters values for Siberian sturgeon (Acipenser baeri, Brandt 1869)
  1. Tez No: 284876
  2. Yazar: ZEYNEP GÜLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİJRAN YAVUZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmanın amacı, Sibirya mersini balığının (Acipenser baeri) sağlığına ve fizyolojik durumuna ilişkin önemli indikatör sayılan parametrelerin; hematokrit, eritrosit, lökosit ve trombosit sayısı, pıhtılaşma zamanı, toplam plazma proteini, plazma glukoz, plazma laktik asit, plazma sodyum, plazma potasyum, plazma klor, plazma magnezyum ve plazma kalsiyum değerlerinin referans aralıklarının saptanmasıdır. Saptanan referans aralıkları; hematokrit % 14,71 ? 37,33, eritrosit sayısı 0,50 ? 0,81 x 106/µl, toplam lökosit sayısı 16,65 ? 83,78 x 103/µl, trombosit sayısı 8,56 ? 25,58 x 103/µl, pıhtılaşma başlangıç zamanı 0,81 ? 3,25 dk, pıhtılaşma bitiş zamanı 6,05 ? 9,35 dk olarak saptanmıştır. Diferansiyel lökosit sayıları için referans aralıkları; lenfosit sayısı için 31,15 ? 43,20 x 103/µl, monosit sayısı için 3,68 ? 15,31 x 103/µl, nötrofil sayısı için 0,78 ? 8,09 x 103/µl, eozinofil sayısı için 0 ? 5,10 x 103/µl olarak belirlenmiştir. Plazma glukoz 27,52 ? 38,48 mg/dl, plazma laktik asit 3,45 ? 13,65 mg/dl, toplam plazma proteini 2,23 ? 4,81 g/dl, plazma elektrolitleri ise sodyum 121,30 ? 134,50 mEq/l, potasyum 2,17 ? 3,29 mEq/l, klor 94,85 ? 109,15 mEq/l, magnezyum 1,96 ? 3,81 mg/dl ve kalsiyum 9,61 ? 34,29 mg/dl olarak saptanmıştır. Bu çalışma ile Sibirya mersin balıklarında (A. baeri) ilk kez saptanan hematolojik ve biyokimyasal referans aralıkları, bu balıkların sağlığının izlenmesine ve fizyolojik durumunun ortaya konulmasına önemli düzeyde katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to set up reference intervals for some blood parameters in Siberian sturgeon (Acipenser baeri). The reference values of blood parameters are as follows; hematocrit % 14,71 ? 37,33, erytrocyte 0,50 ? 0,81 x 106/µl, total leucocyte 16,65 ? 83,78 x 103/µl, lymphocyte 31,51 ? 43,20 x 103/µl, monocyte 3,68 ? 15,31 x 103/µl, neutrophil 0,78 ? 8,09 x 103/µl, eosinophil 0 ? 5,10 x 103/µl, thrombocyte 8,56 ? 25,58 x 103/µl, prothrombin time 0,81 ? 3,25 ? 6,05 ? 9,35 min, plasma glucose 27,52 ? 38,48 mg/dl, plasma lactate 3,45 ? 13,65 mg/dl, total plasma protein 2,23 ? 4,81 g/dl, plasma sodium 121,30 ? 134,50 mEq/l, plasma potassium 2,17 ? 3,29 mEq/l, plasma chloride 94,85 ? 109,15 mEq/l, plasma magnesium 1,96 ? 3,81 mg/dl and plasma calcium 9,61 ? 34,29 mg/dl. In this study, hematological and biochemical reference ranges determined for the first time, to monitor the health and physiological status of the Siberian sturgeon (A. baeri) will make a significant contribution.