Golf sahaları planlama ve tasarım ilkelerinin peyzaj mimarlığı açısından değerlendirilmesi: Gloria Golf Resort yeni saha örneği
Evaluation of planning and design principles of golf courses in the context of landscape architecture: Gloria Golf Resort case
  1. Tez No: 284881
  2. Yazar: TUĞRUL HOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERTUĞRUL YAZGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Yaşam kalitesini yükseltme hedefiyle her geçen gün insan gereksinimleri artmakta ve yaşam kalitesi yükseltme uğraşısı içine giren insanoğlu dünyanın kaynaklarını hızla tüketmektedir. Golf sektörü insanoğlunun açık havada rekreasyon gereksinimlerinin karşılanması hedefiyle tüm dünyada yaygın olarak hizmet veren ve çok geniş açık ? yeşil alanların golf sporunun gereksinimleri doğrultusunda yeniden yapılandırılarak kullanılmasını gerektiren bir uğraşı olmayı sürdürmektedir. Golfün gereklilikleri doğrultusunda oluşturulması gereken çim sahaların kimyasal kullanımları ve aşırı su kullanımı nedeniyle, dünyadaki ekosistemlerin sağlığı açısından bir tehdit oluşturması kaygısı tüm dünyada giderek artmaktadır. Bu anlamda dünyada profesyonel bir meslek disiplini olarak ortaya çıktığı ilk günden itibaren koruma ? kullanma dengesinin kurulması hedefiyle hareket eden peyzaj mimarlığı meslek disiplinin golf sahaları planlanması ve tasarım sürecinde oldukça kritik bir rolü vardır. Bu tez çalışmasında araştırıcı uluslararası golf ile ilgili etkinlikler, ulusal ve uluslararası golf sektörünün önde gelen uzmanları ile yapılan görüşmeler ve incelemeler ve Türkiye'deki ve Dünyadaki golf sahalarında yapılmış olan çalışmalardoğrultusunda, Belek'teki Gloria Golf Kulubü örneklemi üzerinden hareketle golf sahaları planlama ve tasarım ilkelerinin peyzaj mimarlığı açısından görev ve yetkileri tanımlanmış ve planlama ve tasarım ilkeleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
As man desires a better quality of life continously, his needs and so the pressure put on the resources increase every day. From this point of view, golf industry has emerged as an important field of outdoor recreation activity all over the world, which also needs large open ? green areas to be redesigned and reconstructed to fulfill the requirements of the mentioned activity. However, the use of chemials and excess water in golf fields is seen as a threat for the survial of important ecosystems globally. Within this context, from the day golf was acepted as a professional sports activity, landscape architects have udertaken a critical role in the design and planning of golf courses in order to establish a conservation and use balance. In this thesis, international golf events, interviews with the national and internationl golf specialists, related investigations and researches carried on golf fields both in and outside Turkey have been evaluated to determine the missions and authorisations of landscape architects to design and plan golf fields, through Gloria Golf Resort New Course case in Belek. Besides, design criteria have been also highlighted.