Okul öncesi eğitim kurumlarında dış mekan tasarımında çocukların beklentilerinin belirlenmesi
Determination of children's expectations in pre-school establishments in outdoor design
  1. Tez No: 284882
  2. Yazar: FÜRÜZAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKDEN TAZEBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Okul öncesi dönem, çocukların kişiliklerinin şekillendiği önemli bir dönemdir. Öğrenme süreçlerinde dış mekânın eğitim ortamı olarak kullanılması, çocukların fiziksel, sosyal, duygusal ve bilişsel gelişimlerini destekleyici önemli bir araçtır. İç ve dış mekân bir bütün olarak algılanmalı ve eğitimin bir aracı olabilecek şekilde özellikleri açısından ayrı düzenlenmelidir. Bu düzenleme sonucunda eğitim programının uygulanmasına yönelik bir bütünlük sağlanmalıdır. Çocukların eğitim ve beklentilerine yanıt verecek şekilde olması gereken dış mekanların şekillenmesinde çocuk katılımı bu sürecin önemli bir boyutudur.Çalışma, farklı sosyo-ekonomik özelliklere sahip toplum kesimlerini bir arada barındıran Çankaya İlçesinde Çankaya Belediyesi'ne bağlı; Barış Gündüz Bakımevi, Umut Gündüz Bakımevi ve Rafet Gündüz Bakımevlerinde okul öncesi eğitimde dış mekanın tasarımında çocukların beklentilerinin çocuk merkezli ve katılımcı bir yaklaşımla belirlenmesi temeli üzerine oluşmuştur. Çalışma ile elde edilen sonuçların, okul öncesi eğitim kurumları dış mekan düzenlemelerine katkı sağlaması ve böylece daha uygun çevre şartları oluşturulması beklenmektedir. Bu çalışmanın, ülkemizde ileride gerçekleştirilecek benzer çalışmalara örnek oluşturması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Pre-school period is an important period in which the personalities of children are shaped. In the learning process, use of outdoor as an education environment is an important supporting tool for the physical, social, emotional and cognitive development of children. Indoor and outdoor should be perceived as a whole and should be arranged separately according to their qualities in a way that they can be a tool for education. In consequence of this arrangement a completeness regarding the education program should be ensured. In the shaping of outdoor which are supposed to be in a form that will respond to the education and expectations of children, participation of children is an important aspect of this process. In the study, in Barış Day Care Center, Umut Day Care Center and Rafet Genç Day Care Center, which are registered under the Municipality of Çankaya in Çankaya district which accommodates various social-economical strata together, the determination of children's expectations in outdoor design in pre-school education, are based on a children centered and participatory approach. The results of study are expected to contribute in the outdoor designs of the pre-school education establishments and therefore provide more suited environmental conditions to be constituted. This study is intended to set an example to the similar researches which are to be conducted in our country in the future.