Kontak geometride yüzeyler teorisi
Surfaces theory in contact geometry
  1. Tez No: 284911
  2. Yazar: İSMAİL GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. HİLMİ HACISALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu doktora tezi beş bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm tezimin giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde, önbilgiler ve diğer bölümlerde kullanılacak olan bazı tanımlar, lemmalar ve teoremler kaynakları ile birlikte verilmiştir.Üçüncü bölümde, Kontak geometri ile ilgili temel tanımlar, lemmalar ve teoremler kaynakları ile birlikte verilmiştir.Dördüncü bölümde Baikousis ve Blair'in 1991 de yaptıkları makalede yer alan çalışmalarına ve bu makalenin Lorentz karşılığını incelemiş olan Camcı'nın elde ettiği sonuçlara yer verilmiştir. Ayrıca Camcı ve Gök tarafından elde edilen bir teorem de bu bölümde ispatı ile birlikte yer almaktadır.Bu çalışmanın orijinal kısımları son bölümde verilmiştir. Bu bölümde E³(-3) Sasaki uzayında Camcı tarafından yapılan vektörel çarpım tanımı ve özelikleri verilmiştir. Ayrıca, E³(-3) Sasaki uzayında herhangi bir yüzeyin şekil operatörü matrisi, Gauss eğriliği, Ortalama eğriliği ve en önemlisi ilk kez E³(-3) Sasaki uzayında bir yüzey için Gauss Egregium teoremi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters.The first chapter is devoted to the introduction.In the second chapter, preliminaries, some necessary definitions, lemmas and theorems that will be needed for later use are given.In the third section, contact geometry, the basic definitions and theorems lemmas been provided with resources.In the fourth section, the results of the Baikousis and Blair's article in 1991 and its extension to Lorentz space by Camcı are given. Furthermore, the proof of a theorem which was obtained by Camcı and Gök is given in this section.The original part of this study are given in the last section. In this section, E³(-3) Sasaki Camci space defined by the vector product ve the features are given. Moreover, E³(-3) Sasaki space for any surface shape operator matrix, Gaussian curvature, mean curvature, ve most importantly the first time, E³(-3) Sasaki-space surface for Gauss Egregium theorem is obtained.