En de Terquem ve Joachimsthal tipinden teoremler
Terquem ve Joachimsthal type theorems in En
- Tez No: 284912
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HİLMİ HACISALİHOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez yedi bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde ileri bölümlerde gerekli olan kavramlar ve tanımlar verilmiştir.Üçüncü bölümde 3-boyutlu Öklid uzayında Terquem ve Joachimsthal tipinden teoremler verilmiştir.Dördüncü bölümde yüzeyler arasındaki uzaklığın sabit olması durumunda küresel eğrilik şeridleri için bir karakterizasyon incelenmiştir.Beşinci bölümde küresel eğilim (helis) şeridinden bahsedilmiş ve Terquem ve Joachimsthal teoremlerinden yararlanarak küresel helis şeridleri için bir karakterizasyon verilmiştir.Altıncı bölümde n-boyutlu Öklid uzayında yüksek mertebeden şerid eğrilikleri incelenmiş ve n-boyutlu Öklid uzayında Terquem ve Joachimsthal tipinden teoremler verilmiştir.Son bölümde ise 3-boyutlu Öklid uzayında şeridin harmonik eğriliklerinden bahsedilmiş ve bazı karakterizasyonlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of seven chapters.The first chapter is devoted to the introduction.In the second chapter, concepts and definitions which are needed in the further chapters are given.In the third chapter, concepts of Terquem and Joachimsthal type theorems in 3-dimensional Euclidean Space are given.In the fourth chapter a characterization for spherical curvature strips have been examined when the distance is constant.In the fifth chapter spherical helix strip have been given and a characterization for spherical helix have been examined by using Terquem and Joachimsthal theorems.In the sixth chapter higher order curvature of strips have been examined and Terquem and Joachimsthal types theorems in n-dimensional Euclidean Space are given.In the last chapter harmonic curvatures of a strip and some characterizations of harmonic curvatures of a strip in 3-dimensional Euclidean Space have been given.