Tensör çarpım yüzeyleri ve Lie grupları
Tensor product surfaces and Lie groups
  1. Tez No: 284910
  2. Yazar: SIDDIKA ÖZKALDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAYLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır.İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde, tezde kullanılacak bazı temel tanım ve teoremlerden bahsedilmiştir.Üçüncü bölümde, Öklidyen düzlemsel eğrilerin tensör çarpım yüzeyleri ele alınmıştır. Bikompleks sayılar kullanılarak, Öklidyen düzlemsel eğrilerin tensör çarpım yüzeylerinin bazı Lie grupları elde edilmiştir.Dördüncü bölümde, bir Lorentzian düzlemsel eğri ile bir Öklidyen düzlemsel eğrinin tensör çarpım yüzeyleri ele alınmıştır. Son olarak, bir Lorentzian düzlemsel eğri ile bir Öklidyen düzlemsel eğrinin tensör çarpım yüzeylerinin bazı özel Lie altgrupları bikompleks sayılar kullanılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters.The first chapter is devoted to the introduction.The second chapter, concepts and definitions which are needed in the further chapters are given.In the third chapter, tensor product surfaces of Euclidean plane curve are discussed. Tensor product surfaces of Euclidean plane curve obtained some specific subgroups by using bicomplex number.In the fourth section, the tensor product surfaces of a Lorentzian plane curve and a Euclidean plane curve are discussed. By using bicomplex number, some specific Lie subgroups obtained of the tensor product surfaces of a Lorentzian plane curve and a Euclidean plane curve.