Düşük tenörlü kükürt cevherlerinin kolon flotasyonu ile kazanılması
- Tez No: 28493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İÜ ÖZET Düşük tenörlfl (% 11.22 S) Keçiborlu-Iokardere kükürt; cevherinin zen^inlcştirilmesinds; konvansiyo- nel, kolon ve Sl-f lotasyossu yöntesmlerin'in optimum de ğişken değerleri belirlenmiştir. Eld© ©dilen değişken değerleri ve çalışma koşulları karşılaştırılarak en uygun jönte® seçilrneje çalışılmıştır. Ayrıca, kolon fiotssyonunda elde ediless laboratuvar verileri kulla nılarak ölçek büyütme yapılmıştır. Sojauçtas konvansiyouel flotasyossla %35 S tenor- l'ü konsantre % 89 verimi© üretilebilirken; kolon £lo- tasyonu ile % 59 S tenörlü bir koasantr-e eşdeğer ve - rimle elde edilmiştir. Eonvansiyonel-kolon kombinas yon flot&syoau yöntemi ile de yaklaşık % SO verimle % 52 S içeren konsantre üretimi mümkün olmuştur. Flo - tasyoıa kolonu ölçek büyütme sonucu; 1 m çaplı ve 10 m. uzunluğunda iki adet kolonun cevhere endüstriye I öl çekte uygulanması için yeterli olabileceği ortaya çı karılmıştır.
Özet (Çeviri)
iv SUMMARY The optimum parameter values ©£ convantiocal, column and 3K-f lotation methods have been determined for the enrichment of leciborlu-Kokardere low-grade (11.22 % S) sulphur© ore. The most suitable method has been selected by comparison of the test results and operating conditions. In addition,, flotation co lumn scaled-up by using laboratory data. As the result, conventional flotation of- the ore is produced a 35 % S concentrate at B® X recovery whereas, column flotation has produced a 59 % S con centrate at the same recovery- The combined Conventi onal-column flotation of the ore was produced a 52 % S concentrate at 90 % recovery. It was determined that from the results of flotation column scale-up» two columns which are 1 m. indiaaeter and 10 m. inhe- ight, are sufficient in the case of industrial appli cation of the column to the ore.