Düşük tenörlü cevherlerden kükürdün flotasyon ile kazanılması
  1. Tez No: 28494
  2. Yazar: A.TAHSİN UĞURLUBİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
iv Ö2SET Bu çalışmada Etibank Keçiborlu İşletmelerinde besleme malı olarak kullanılan, iki ayrı yataktan alman düşük ve yüksek tenörlü cevher ile iki ayrı hidrosiklon cihazı ve Labratuvar tipi flotasyon cihazı kullanılarak flotasyon deneyleri yapılmıştır. İlk hidrosiklon cihazı, Labratuvar tipi hidrosiklon olup iç çapı 40 mm, yükseklik 120 mm üst çıkış çapı 10 mm, alt çıkış çapı ise değiştirilebilir olup 4 mm, 3 mm, 2 mm, ve 1 mm dir. İkinci hidrosiklon ise Protatip olarak atölyelerimizde imal edilmiş olup 500 mm yüksekliğinde silindirik tiptir, kolon iç çapı 40 mm olup alt çıkış debisi 3 inch'lik küresel vana ile ayarlanabilir şekilde dizayn edilmiştir. % 62,45 Kükürt içerikli cevher ile yapılan çalışmalarda labratuvar tipi hidrosiklon cihazı ile yapılan deneyler sonucunda % 75 Kükürt tenoru ne % 18 randımana ulaşılmıştır. Protatip Uzun hidrosiklon ile yapılan deneyler sonunda ise % 72,5 Kükürt tenoru ne % 29 randımanla ulaşılmıştır. % 10,8 Kükürt içerikli cevher ile yapılan çalışmalarda ise labratuvar tipi hidrosiklon ile yapılan deneyler sonucunda % 14,79 kükürt tenörü ne % 6.22 randımana protatip tip hidrosiklon ile yapılan deneyler sonunda % 45,21 kükürt tenora ve % 72,4 randımana, flotasyon cihazı ile yapılan çalışmalarda ise % 45 kükürt tenörüne % 95 randımana ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis flotation experiments has been done using two different Hydro-cyclones with low and high grade minerals from different pits of Etibank Keçiborlu Sulphur company. First Hydro-cyclone in an ordinary one with 40 mm0 inlet diameter and 120 mm height Diameters for the upper discharge port is 10 mm0 and lowei port 2, 3 and 3 mm. The cyclindirical second cyclone with 500 mm height has been constructed as prototype at our own works. Column is designed with 40 mm inlet diameter and can be regulated with 3" ball valve. Grade contained 75% of suphur has been achieved after processing the mineral Lab-type Hydro-cyclone. The efficiency of process is 18%. In the experiment in which prototype hydro-cyclone has been used, grade contained 72, 536 % sulphur has been obtained with the efficiency of 29%. Grade contained 14.79% of sulphur has been obtained with the efficiency of 6.22% after processing the mineral contained 10.8% of sulphur by using Lab-type Hydro-cyclone. The result is the grade with 45.22% of sulphur and 72.4% efficiency and again the same process has been repeated by using flotation device, the and product is a grade with 45% of sulphur and the efficiency at this process is 95%.