Siklikketonlar ile çeşitli aminlerin aynı reaksiyon kabındaki indirgen aminasyon reaksiyonların NaBH4/aktifleştirici sistemi ile incelenmesi
One-pot reductive amination of cyclic ketones with various amines in NaBH4/activator systems
- Tez No: 284933
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMRAN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada bazı siklik ketonların çeşitli amin bileşikleriyle tek bir kapta ve oda sıcaklığındaki kondenzasyon reaksiyonları sonucunda oluşan ara ürün azometin bileşiklerinin ortamdan izole edilmeden doğrudan indirgenmesi incelenmiştir. İndirgen sistemi olarak NaBH4/aktivatör kullanılmıştır. Reaksiyonlar hem çözücülü hemde çözücüsüz ortamlarda gerçekleştirilmiştir. Reaksiyon ürünleri kolon kromatografisi ileayrılarak saflaştırılmış ve GC-MS, IR, 1H-NMR, 13C-NMR gibi spektroskobant yöntemler kullanılarak yapıları aydınlatılmıştır.Ayrıca aminasyon reaksiyonu üzerine etki eden süre, pH, aktivatörün cinsi, sıcaklık ve çözücü gibi değişkenler de incelenmiştir.Bu çalışmada elde edilen sonuçlar, bu çalışmayla paralel yürütülen ve elektrokimyasal indirgeme yöntemi kullanılan aminasyon reaksiyonları sonuçlarıyla kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the reduction of the products formed by the condensation reactions between cyclic ketones and a variety of amines in a one-pot reaction at room temperature were investigated. NaBH4/activator system was used as a reducing agent. Reactions were carried out in both solvent and solvent-free environment. Reaction products were separated by column chromatography. Reductive amination product analyses were made by spectroscopic methods such as GC-MS, IR, 1H-NMR, 13C-NMR.In addition, the paramaters such as pH, activator type, temperature and solvent effect on the reduction of imines were also investigated. The results of this study were compared with the reduction reactions which were made by electrochemical methods.