Bazı tersiyer siklik karbinollerin sentez edilmesi ve spektroskopik incelenmesi
- Tez No: 39003
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜLKÜ OYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu araştırmada; Grignard reaksiyonları ile hazırlanmasında güçlük lerle karşılaşılan tersiyer-siklik karbinollerin, daha yüksek verimle el de edilmesine çalışılmıştır. Çalışmada seçilen ketonlar (siklobutanon, siklooktanon, siklododekanon, siklopentadekanon) aldolizasyon yatkınlıları nedeniyle Grignard reaktifi (3-Fenilpropilmağnezyum bromür) ile tert- siklik alkoller yerine aldol tipli ürünler vermektedirler. Son yıllarda bu yan reaksiyonları önlemek ve istenen alkol ürünlerinin verimini artımak için bazı katalizörlerin ve çözücülerin kullanıldığı bilinmektedir. Bu çalışmada, yan reaksiyonları önleyici katalizör olarak seryum (III) klorür kullanılmıştır. Reaksiyonlar eterli ve T.H.F.lı ortamlarda ayrı ayrı yapılmıştır. Seryum (III) klorür yokluğunda ve seryum (III) klorür varlığında yapılan reaksiyonlarda elde edilen alkollerin verimle ri karşılaştırılmıştır. Denenen tüm metotların sonuçları verilmiştir. Seryum (III) klorürün bazı reaksiyonlarda alkol verimini artırıcı etki si belirlenmiştir. Elde edilen alkollerin daha önce verilmeyen spektroskopik bulgları verilmiştir. Alkoller ürün karışımından, 3,5-dinitrobenzoil klorür ile esterlerine çevrilerek ayın İmi ştır. Bu esterler spektroskopik ve kromotografik olarak ilk defa tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In this study some tert-cyclic carbinols were attempted to be obtained with good yields by Grignard reactions. It has been faced that Applying the Grignard reactions to these kinds of ketones is very difficult since the ketones show tendency to the aldolization. The chosen ketones (eye lobuta none, eye loocta none, eye lododecanone, cyclopentadecanon) gave aldol-type products instead of tert-cyclic alcohols with Gri gnad reagents. In recent years, it is known that some catalizers and solvent systems have been used to avoid side reactions and to increase the yields of alcohols. Cerium (III) chloride was used as catalizer to avoid from the side reactions in this research. 'Reactions was run in ether and T.H.F. In the absence and in the presence of Cerium (III) chloride (in reaction systems) the yields Qf products were compared and the results were given for all the methods whith were tried. It is observed that Cerium (III) chloride increased the yield of alcohols in some reactions. The spectroscopic data which are not known before were given for synthesized alcohols. Alcohols were sepera.ted from mixture of product by converting them to the 3,5-dinitrobenzoil esters. These esters were spectroscopically 'and chromatographically 'characterized.