Bazı azobenzimidazol bileşiklerinin ve metal komplekslerinin sentezi ve boya özelliklerinin araştırılması
Synthesis and investigation of dyeing properties of some azobenzimidazole compounds and their metal complexes
  1. Tez No: 632957
  2. Yazar: MERVE GÜMÜŞSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBLA DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasında, 2-metil-1H-benzimidazol-5-amin ve 2-Metil-6-nitro-1H-benzimidazol-5-aminin çıkış bileşikleri olarak kullanıldığı diazolama ve kenetlenme reaksiyonlarıyla 1-[(2-metil-6-nitro-1H-benzimidazol-5-il)diazenil]naftalin-2-ol, 1-[(2-metil-1H-benzimidazol-5-il)diazenil]naftalin-2-ol, 4-[(2-metil-6-nitro-1H-benzimidazol-5-il)diazenil]fenol ve 4-[(2-metil-1H-benzimidazol-5-il)diazenil]fenol sentezlenmiş ve bileşiklerin bakır kompleksleri hazırlanmıştır. Azobenzimidazol türevlerinin kimyasal yapıları ve poliester lif üzerinde boyama özellikleri FT-IR, UV-VIS, 1H-NMR ve GC-MS ve Optik Mikroskobu ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this graduate study, 1-[(2-methyl-6-nitro-1H-benzimidazol-5-yl)diazenyl]naphthalen-2-ol, 1-[(2-methyl-1H-benzimidazol-5-yl)diazenyl]naphthalen-2-ol, 4-[(2-methyl-6-nitro-1H-benzimidazol-5-yl)diazenyl]phenol and 4-[(2-methyl-1H-benzimidazol-5-yl)diazenyl]phenol compounds and the copper complexes of these compounds were synthesized. Chemical structures and dyeing properties of azobenzimidazole derivatives on polyester fiber were examined by FT-IR, UV-VIS, 1H-NMR and GC-MS and Optical Microscopy.