Kurşun nitrata maruz bırakılan sazan balıklarının LC50 değerinin belirlenmesi ve bazı kan parametrelerinin incelenmesi
Determination of LC50 and some blood parameters of carp which effected by lead nitrate
  1. Tez No: 284957
  2. Yazar: AYŞE KÜBRA KOCATÜRK DÖNGEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada kurşun nitratın (Pb(NO3)2) Cyprinus carpio (L., 1758) üzerindeki 96 saatlik LC50 değeri belirlenmiş ve bu ağır metalin subletal konsantrasyonlarının balığın kan parametrelerinde meydana getirdiği etkiler araştırılmıştır.Kurşun nitratın 96 saatlik LC50 değerinin tespiti için 10 farklı konsantrasyon (1, 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40 ve 45 ppm) denenmiştir. Denemelerden elde edilen bulgular Finney (1971)'in yöntemine göre değerlendirilmiştir. Sonuçlar istatistiki olarak probit analiz (SPSS v.13) yöntemine göre hesaplanmış ve Cyprinus carpio üzerinde kurşun nitratın 96 saatlik LC50 değerinin 20,96 ppm olduğu saptanmıştır. Denemelerde kolaylık sağlanması açısından balıklara letal dozun %10'u (2 ppm) verilmiştir. Kurşun nitratın letal konsantrasyonunun %10'una 96 saat maruz kalan balıklarda hematokrit (Hct) ve lökokrit (Lct) değerlerinde önemli farklılıklar gözlenmemiş, hemoglobin (Hb) değerinde ise artış görülmüş, total proteinde ise önemli bir farklılık gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the 96 hours LC50 value of lead nitrate to Cyprinus carpio was determined and the effects of sublethal concentrations to the haematological parameters were investigated.To determine the 96 hours LC50 value of lead nitrate 10 different concentrations (1, 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40 and 45 ppm) were tested. The results of tests were assessed according to Finney?s (1971) method. The data obtained were statistically evaluated with Probit Analysis method (SPSS v.13) and the 96 hours LC50 value of lead nitrate to Cyprinus carpio were estimated 20.96 ppm. For easiness %10 of lethal dose (2 ppm) was given. Fish exposed to 96 hours LC50 of lead nitrate, no difference were observed at hematocrit and leucocrit values, but hemoglobin and total protein values showed an increase.