Çoklu ilaç dirençli salmonella suşlarının tanısı ve moleküler karakterizasyonu
Isolation and molecular characterization of multi drug resistant salmonella strains
- Tez No: 284956
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, Türkiyenin değişik bölgelerinden alınan toplam 217 gıda örneğinde Salmonella sp. varlığı, uluslararası standartlar ofisinin önerdiği yöntem (ISO6972:2002) kullanılarak araştırılmıştır. API 20E testleri sonucunda toplam 41 izolat Salmonella sp. olarak tanımlanmıştır. Salmonella suşları, rastgele çoğaltılan polimorfik DNA bölgelerine göre 18 alt gruba ayrılmıştır. Plazmid analizleri sonucu 41 suştan yalnız 10 suşun sayıları 1-5, büyüklükleri 3.0-400 kb arasında değişen plazmidleri içerdiği saptanmıştır. Salmonella suşlarının antibiyotik dirençlilik profilleri disk difüzyon ve kritik dilüsyon testleri kullanılarak belirlenmiştir. Tüm suşlarda en yüksek dirençlilik düzeyleri kanamisin (R>512 ?g/mL) ve nalidiksik asit (R>512 ?g/mL) için tespit edilmiştir. Plazmid giderme çalışmaları, bu suşlarda antibiyotik dirençlilik ile plazmid içerikleri arasında bir ilişkinin bulunmadığına işaret etmiştir. Bu bulgular konjugasyon testleri ile de doğrulanmıştır. Diğer yandan 36 Salmonella suşunun sınıf I integronlara sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 217 food samples obtained from different regions in Turkey were analysed for presence of Salmonella sp. acording to the method proposed by international standarts office (ISO6972:2002). Totally 41 isolates were identified as Salmonella sp. by API 20E tests. Salmonella strains were differentiated as 18 subgroups based on their random amplified polimorfic DNA patterns. Plasmid analyses showed that only 10 Salmonella strains of totally 41 were harboured 1-5 plasmids with molecular sizes 3.0-400 kb. Antibiotic resistance pattern of the Salmonella strains were revealed by disc diffusion and critical dilution tests. The highest resistance levels were determined against kanamycin (R>512 ?g/mL) and nalidixic acid (R>512 ?g/mL) for all strains. End of plasmid curing assays, it was determined that there is no relationship between plasmids and antibiotic resistance phenotypes in these strains. This findings were also confirmed with conjugation experiments. On the other hand 36 Salmonella strains were found to carry class I integrons.