Türk hızlandırıcı merkezi - proton hızlandırıcı tesisi 352,21 mhz'lik DTL tasarımı
Design of 352.21 mhz DTL of Turkish accelerator center - proton accelerator facility
  1. Tez No: 337869
  2. Yazar: ENGİN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİFE ŞAHİN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde hızlandırıcı teknolojileri pek çok alanda kullanılmaktadır. Ülkemizde Türk Hızlandırıcı Merkezi (THM) Projesi kapsamında dünyadaki hızlandırıcı tesislerinin uygulama alanları göz önünde bulundurularak hızlandırıcı tesislerinin yapılması planlanmaktadır. THM Projesi kapsamında kurulması planlanan hızlandırıcı tesislerinden biri olan Proton Hızlandırıcı Tesisi?nin iyon kaynağı, RFQ, DTL, SC ? Spokes ve SC ? Elliptical yapılarından oluşması planlanmaktadır. Bu çalışmada 3 MeV ? 65 MeV arasındaki enerjiye sahip olan DTL yapısı incelenmiştir. Yaptığımız çalışmanın sonucunda, Proton Hızlandırıcı Tesisi DTL yapısı için iki farklı tasarım yapılmıştır. Bu iki farklı DTL yapısı arasında seçim yapmak için güç kaybı ve DTL?lerin uzunlukları dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Accelerator Technologies has today been used in many fields. Within the scope of Turkish Accelerator Center Project, it is planned to be built accelerator facilities by considering accelerator application fields in the world. Within the scope of TAC project the proton accelerator facility, which is one of the planned accelerator facilities, is planned to be contained an ion source, RFQ, DTL, SC - Spokes and SC - Elliptical structures. In this study, it has been analyzed the DTL structure of having energy between 3 MeV and 65 MeV. As a result of our work, it has been made two different designs for the DTL structure of proton accelerator facility. It is taken into account the DTL length and power dissipation for making a choice between these two different DTL structures.