Süperiletken lineer hızlandırıcıdan elde edilen serbest elektron lazerine dayalı toplam frekans jenerasyonu spektroskopisi ve uygulamaları
Investigation of sum-frequency generation spectroscopy and its applications based on free electron laser produced by superconducting linear accelerator
- Tez No: 321666
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada süperiletken doğrusal elektron hızlandırıcısından elde edilen kızılötesi serbest elektron lazerinin (IR-SEL) çalışma prensibi genel olarak tanımlanmıştır. Ankara Üniversitesi koordinatörlüğünde Gazi Üniversitesi'nin de dahil olduğu 11 üniversitenin işbirliği ve Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) desteği ile kurulum çalışmaları sürdürülen Türk Hızlandırıcı Merkezi Kızılötesi Serbest Elektron Lazeri (THM TARLA) tesisinde kurulması planlanan deney istasyonlarından biri doğrusal olmayan optik laboratuarıdır. Bu laboratuarda 2.5-250 µm arasında ayarlanabilir dalgaboylu SEL kullanılarak uygulanacak olan Toplam Frekans Jenerasyonu tekniğinin fiziği ve bu teknikle yapılabilecek olan deneyler anlatılmıştır.THM TARLA'da kurulacak olan doğrusal olmayan optik laboratuarlarının tasarımı, laboratuar ortamının gereksinimleri ve burada yapılacak deneylerde kullanılabilecek deney aletleri detaylı bir şekilde açıklanmıştır.Dünyada doğrusal hızlandırıcıdan elde edilen IR SEL ile toplam frekans jenerasyonu tekniğini kullanarak çalışmalar yapan CLIO (Fransa), FELIX (Hollanda) araştırma merkezleri ve bu merkezlerde toplam frekans jenerasyonu tekniği kullanılarak yapılan çalışmalar araştırılmıştır.Anahtar Kelimeler : Süperiletken lineer hızlandırıcı, SEL, Toplam frekans jenerasyonu spektroskopisi, Malzeme ve yarıiletken araştırmaları, Türk Hızl. Merkezi(THM), TARLA Tesisi
Özet (Çeviri)
In this study, primarily defining the general principle of infrared free electron laser (IR-FEL) produced by superconducting linear accelerator. Then sum frequency generation technique, its physics and the applications, at TARLA facility, are described to employ in non-linear optic laboratory (one of the experiement laboratories), will be set in the facility called Turkish Accelerator Center (TAC) Infrared Free Electron Laser that is still being set up with the support of the State Planning Organisation and is coordinated by the University of Ankara. TAC Collaboration is an inter-university collaboration including Gazi University.The design and requirements of non-linear optic laboratories to be establish in TAC-TARLA facility and the experimental tools that can be used in experiments to be done here is described in detail.Finally, the accelerator facilities that do researches with IR SEL obtained fromlinear accelerator by using sum frequency generation technique ?CLIO (France), FELIX (Netherlands)? are examined. The researches made by using sum frequency generation technique in these centers are summarized.Key Words : Superconducting linear accelerator, FEL, Sum-Frequency spectroscopy, Material and semiconductor researchs, Turkish Accelerator Center(TAC), TARLA Facility