Determination of geotechnological evaluation criteria for planning cement industry limestone quarries (2 cilt)
- Tez No: 28500
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Çimento Sanayi Kireçtaşı Ocaklarının Planlanması için Jeoteknolojik Değerlendirme Kriterlerinin Belirlenmesi ÖZET Bu çalışmanın konusu çimento sanayi kireçtaşı ocaklarının planlanması için jeoteknolojik değerlendirme kriterlerin belirlenmesidir. Bu çalışma için Batıçim kireçtaşı ocağı örnek olarak seçilmiştir. Sahada ve laboratuvarlarda yapılan çalışmalar neticesinde kireçtaşının jeoteknik, fiziksel, mekaniksel ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Belirlenen bu jeoteknolojik bilgilerin değerlendirilmesinden oluşan kriterlere göre ocağın planlaması yapılmıştır. Genel olarak rezerv alanındaki kireçtaşı kimyasal özelliğine bağlı olarak dört tenor grubuna ayrılmış, jeoteknik, fiziksel ve mekaniksel özellikleri bakımından ise homojen bir yapı göstermektedir. Ill
Özet (Çeviri)
Determination of Geotechnological Evaluation Criteria for Planning Cement Industry Limestone Quarries SUMMARY The subject of this study is determination of geotechnological evaluation criteria for limestone quarry of cement industry. In this study, Batıçim Limestone Quarry is taken as an example. The jeotechnical, physical, mechanical and chemical properties of limestone are determined by works in field and laboratory. Planning of the quarry is completed according to jeotechnologicai criteria after evaluation of these knowledges. Generally, the limestone in the reserve area is divided into four groups of different grades depending on the chemical properties of limestone and it shows homogeneous structure according to the jeotechnical, physical and mechanical properties. II