The Enrichment of Zonguldak fine coal by flotation
  1. Tez No: 28501
  2. Yazar: ÖZCAN ÖNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN MORDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
SUMMRRY in the present work, the enrichrnent of Zonguldak fine coal by flotation is investigated. This study covers the follwing headlines: -Coal-A fossil fuel -Formation of coal -Properties of coal and its impurities -Coal preparation -General information about coal flotation -Flotation machines of coal -Flotation circuits of Coal -Description of Zonguldak hard coal region Clea'ning coal fines, which in the past at best marginally profitable, is now an essential part of coal preparation strategy f ör a mımber of reasons: 1-Percehtage of sizes finer than 28 mesh in the plant feed has increased dramatically as result of iııtensive mechanisation and by blending and storage. 2-The quality of raw coal particles smaller than 28 mesh has decreased significiantly throught wide sread application of full seam, non-selective mining systems. 3-Black water problem which has to be controlled from an enviromental point of view, 4-With substantial increase in the value of coal and its cost of production, the fines previously wasted become a very valuable product.Flotasyon 0.5 mm den daha ince kömürlerin zenginlest irilmesinde kullanılan tek yöntemdir. Bu çalışmada, Zonguldak ince kömürünün flotasyon özelliklerini ortaya koymak, değişik reaktiflerin kömür flotasyonu üzerindeki etkilerini incelemek ve en uygun flotasyon şartlarını saptamak için flotasyon deneyleri yapılmıştır. Böylece yüksek kil içerikli ( %50 ) kömürlerden, düşük küllü konsantreler elde edilmiştir. Deneyler iki kademede yürütülmüştür. Birinci kademede incelenen parametreler tane iriliği, kollektör cinsi,köpürtücü cinsi, kondisyon süresi, katı-sıvı oranı, bastırıcı cinsi ve miktarı, emülgatör etkisidir. Deney sonuçlarına göre tane boyutunun küçültülmesi konsantre kül içeriğini arttırmaktadır. Kollektör cinsi olarak sırasıyla gazyağı, mazot, light neutral seçilmiştir. Optimum kollektör miktarı 1.5-2 kg/t dur. Etil alkol ve izo oktanolun köpürtücü olarak kullanımı uygun görülmüştür.Optimum köpürtücü miktarı 200 gr/t dur. Optimum kondisyon süresi 3-5 dakika ve katı-sıvı oranı % 15 olarak tesbit edilmiştir. Deneylerde kullanılan tri-polyphosphate" m kömür flotasyonunu olumlu yönde, sodyum silikatın ise olumsuz yönde etkidigi gözlenmiştir. Non-ionik emülgatör lerin kömür flotasyonu üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.SUMMRRY in the present work, the enrichrnent of Zonguldak fine coal by flotation is investigated. This study covers the follwing headlines: -Coal-A fossil fuel -Formation of coal -Properties of coal and its impurities -Coal preparation -General information about coal flotation -Flotation machines of coal -Flotation circuits of Coal -Description of Zonguldak hard coal region Clea'ning coal fines, which in the past at best marginally profitable, is now an essential part of coal preparation strategy f ör a mımber of reasons: 1-Percehtage of sizes finer than 28 mesh in the plant feed has increased dramatically as result of iııtensive mechanisation and by blending and storage. 2-The quality of raw coal particles smaller than 28 mesh has decreased significiantly throught wide sread application of full seam, non-selective mining systems. 3-Black water problem which has to be controlled from an enviromental point of view, 4-With substantial increase in the value of coal and its cost of production, the fines previously wasted become a very valuable product.
Özet (Çeviri)
SUMMRRY in the present work, the enrichrnent of Zonguldak fine coal by flotation is investigated. This study covers the follwing headlines: -Coal-A fossil fuel -Formation of coal -Properties of coal and its impurities -Coal preparation -General information about coal flotation -Flotation machines of coal -Flotation circuits of Coal -Description of Zonguldak hard coal region Clea'ning coal fines, which in the past at best marginally profitable, is now an essential part of coal preparation strategy f ör a mımber of reasons: 1-Percehtage of sizes finer than 28 mesh in the plant feed has increased dramatically as result of iııtensive mechanisation and by blending and storage. 2-The quality of raw coal particles smaller than 28 mesh has decreased significiantly throught wide sread application of full seam, non-selective mining systems. 3-Black water problem which has to be controlled from an enviromental point of view, 4-With substantial increase in the value of coal and its cost of production, the fines previously wasted become a very valuable product.Flotasyon 0.5 mm den daha ince kömürlerin zenginlest irilmesinde kullanılan tek yöntemdir. Bu çalışmada, Zonguldak ince kömürünün flotasyon özelliklerini ortaya koymak, değişik reaktiflerin kömür flotasyonu üzerindeki etkilerini incelemek ve en uygun flotasyon şartlarını saptamak için flotasyon deneyleri yapılmıştır. Böylece yüksek kil içerikli ( %50 ) kömürlerden, düşük küllü konsantreler elde edilmiştir. Deneyler iki kademede yürütülmüştür. Birinci kademede incelenen parametreler tane iriliği, kollektör cinsi,köpürtücü cinsi, kondisyon süresi, katı-sıvı oranı, bastırıcı cinsi ve miktarı, emülgatör etkisidir. Deney sonuçlarına göre tane boyutunun küçültülmesi konsantre kül içeriğini arttırmaktadır. Kollektör cinsi olarak sırasıyla gazyağı, mazot, light neutral seçilmiştir. Optimum kollektör miktarı 1.5-2 kg/t dur. Etil alkol ve izo oktanolun köpürtücü olarak kullanımı uygun görülmüştür.Optimum köpürtücü miktarı 200 gr/t dur. Optimum kondisyon süresi 3-5 dakika ve katı-sıvı oranı % 15 olarak tesbit edilmiştir. Deneylerde kullanılan tri-polyphosphate" m kömür flotasyonunu olumlu yönde, sodyum silikatın ise olumsuz yönde etkidigi gözlenmiştir. Non-ionik emülgatör lerin kömür flotasyonu üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.