C katkılandırılmış MgB2 süper iletkeninin fiziksel özellikleri
Physical properties of C doped MgB2 superconductor
- Tez No: 285033
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GENÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Akı perçinlemesi, MgB2 süperiletkeninin kritik akım yoğunluğunun iyileştirilebilmesi açısından önemli konulardan biridir, özellikle tel ve şerit uygulamaları için. Bu çalışmada MgB2 süperiletkeninin ana yapısına sistematik bir biçimde C katkılaması yapıldı. MgB2' de C katkısının etkilerini çalışmak için, MgB2-xCx formunda x=0'dan x=0.5'e kadar çeşitli oranlarda C, Ar atmosferi altında ve katı hal reaksiyon yöntemi ile numuneler hazırlandı. Yapı karakterizasyonu için XRD desenleri elde edildi. Ayrıca numunelerin SEM fotoğraflarına bakıldı. Artan C miktarı ile ikinci fazların oluştuğu gözlendi. Manyetik karakterizasyon için ise, M-H, M-T ve AC alınganlık ölçümlerine bakıldı. C katkılı numunelerin manyetizasyon ölçümlerine göre, C katkısı ile kritik akım yoğunluğunun düzenli bir biçimde azaldığı ve kritik sıcaklıkta da önemli olmayan bir değişim görülmüştür. Elde edilen manyetik datalar teorik modellerle karşılaştırıldı. Ayrıca bilyeli değirmen kullanılarak da bazı numuneler üretildi ve bu numunelerin süperiletken özelliklerinin daha iyi olduğu görüldü. TC'de de yine 2 ile 5 K arasında düşüş gözlendi.
Özet (Çeviri)
Flux pinning is an important issue to enhance critical current density in MgB2 for large scale applications, for example wires and tapes. In this study we have done a systematic study of C inclusions in the main matrix of MgB2 . To study the effect of C doping in MgB2, various powders of C were added to the main matrix of MgB2 as MgB2-xCx with varying from 0 to 0.1 and optimum sample preparation techniques with solid state reaction method were then applied in Ar atmosphere. For structural characterization, XRD patterns were measured. With increasing C content, minor phases were reported to be formed. For magnetic characterization, M-T, M-H, and AC susceptibility measurements were performed on structurally characterized samples. Magnetization measurements for C doped samples showed that, critical current density decreases uniformly with Carbon content, while negligible variation in critical temperature have been observed. We compared our magnetic data with the theoretical models. Also another samples were prepared by ball-milling. And they had better results on the superconductor properties. And also TC decreased between 2-5 K.