Termal ve gece görüş dürbünlerinin optiksel bileşenleri için tasarım geliştirme
Design development for optical components of thermal and night vision binoculars
- Tez No: 285038
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ÖZEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tez çalışmasında, termal ve gece görüş dürbünlerinin yapıları ve çalışma prensipleri ile oküler mercek sistemleri incelenmiştir. Optik tasarım programı Zemax ile oküler mercek sistemlerinin performans analizi yapılmış ve tasarımdaki sınırlayıcı parametreler belirlenmiştir. Üç farklı oküler mercek sistemi için tasarım gerçekleştirilmiştir. Her bir sistem için büyütme oranları hesaplanmıştır. Modülasyon transfer fonksiyonları, MTF, nokta gösterimi, ızgara bozunumu ve ışın yelpazesi gibi performans parametreleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca, imal edilebilirlik, ağırlık ve maliyet gibi üretimle ilgili önemli faktörler de değerlendirilmiştir. Son olarak, geleceğe yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the structure plus the working principles and the ocular lens systems of the thermal and night vision binoculars were examined. Using the optical design program Zemax, the performance analyses of the ocular systems were carried out and the limiting parameters in the design were determined. Three different types of the ocular lens systems were designed. The magnification values for each system were calculated. The modulation transfer functions, MTF, spot diagrams, grid distortion and ray fan plots were compared. In addition, the other factors which are important for the production aspect, such as the manufacturability, weight and cost were also considered. Finally, the ideas for future work were presented.