Savunma sistemlerinde yazılım proje yönetimi
Software project management at defense systems
- Tez No: 285041
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT HÜSNÜ SAZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzde teknolojinin hızlı gelişiminin etkisi ile yazılım yoğunluklu sistemlerin kullanımı gerek günlük hayatımızda gerekse savunma sanayisinde her geçen gün artmaktadır. Bu sistemlerin en önemli kısmını her alanda hizmet sağlamak üzere geliştirilen yazılımlar oluşturmaktadır. Etkin olarak kullandığımız bu yazılımların üretimi diğer sistemlerden farklı özelliklere sahiptir. Bundan dolayı, yazılım sektöründe ürün odaklı kalite yönetiminden çok süreç odaklı kalite yönetimi önem kazanmıştır.Dünyada süreç odaklı yazılım geliştirme aşamalarına ışık tutan yöntemlerin kullanımı ile elde edilen olumlu sonuçlar yazılım kalite standartlarının önemini arttırmıştır. Artık firmaların uluslararası yazılım projeleri ihalelerine girebilmeleri için belirli bir seviyede yazılım kalite standardı belgesine sahip olması şartı aranmaktadır. Bu aşamada ISO/IEC 12207(Software life cycle process), CMM (Capability Maturity Model), CMMI (Integrated Capability Maturity Model), ISO-2000 ve AQAP-160 modelleri karşımıza çıkmaktadır. Bu belgeleri almak sadece uluslararası kabul için değil aynı zamanda şirketlerin verimliliğinin arttırılması, müşteri memnuniyeti ve projelerin başarı ile sonuçlanması açısından önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında ilk olarak bu modeller ve modellerin tedarik süreçleri hakkında bilgi verildikten sonra modellerin karşılaştırması yapılmıştır.Türkiye'nin jeopolitik konumu itibarı ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) caydırıcılığını sürdürebilmek için yazılım yoğunluklu yüksek teknolojili sistemler tedarik etmektedir. Bu sistemlerin özellikle Türk Savunma Sanayisi tarafından milli olarak geliştirilmesi hayati önem arz ettiğinden, yazılım firmalarının olgunluk seviyelerinin belirli bir seviyede olması ve projelerdeki başarı oranlarını arttırabilmeleri için bu seviyelerini arttırıcı girişimlerde bulunmaları gerekmektedir. Tez kapsamında, bu firmaların kullandıkları modeller hakkında bilgi verildikten sonra yazılım sistemlerinin; planlanan süre, ayrılan kaynak ve istenen verimde sağlanabilmesi için tedarik makamı ve yüklenicinin aynı dili konuşmasının önemine değinilmiştir. TSK'de Hv.K.K.lığı'nın tedarik süreçleri, 2007 öncesi ve sonrasında uygulanan yöntemler çerçevesinde ele alındıktan sonra mevcut süreç CMM ile karşılaştırılarak gerçekçi tedarik süreci iyileştirme önerileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the effect of rapid technological developments, the use of the intensive software systems is increasing both in our daily life and at the defense industry day by day. The most important component of these systems is the software developed in order to provide service in every field. Production of this software that we use effectively has got different characteristics from the other systems. For this reason, process oriented quality management has become more important than product oriented quality management at the software sector.The positive outcomes achieved by using the methodologies which shed light on the stages of process oriented software development have fostered the importance of software quality standards all over the world. From now on, in order to bid for the tenders of international software projects, the firms are required to have the certificate of software quality standard at a specific level. In this stage, obtaining the models ISO/IEC 12207(Software life cycle process), CMM (Capability Maturity Model), CMMI (Integrated Capability Maturity Model), AQAP-160, ISO-2000 are of great significance not only to receive international approval, but also to increase the productivity of the companies, customer satisfaction and conclude the projects successfully. In this study of thesis, first of all information about these models and the processes of supplying the models will be given, and then the models are compared.In consideration of Turkey?s geopolitical location, in order to be able to maintain its deterrence, Turkish Armed Forces supplies software intensive and high technology systems. Since developing these systems nationally especially by Turkish Defense Industry, has gained vital importance, in order for the maturity levels of the software firms at Turkish Defense Industry to be at a certain level, and for them to be able to increase their rate of accomplishment in the projects, they should attempt to increase these levels. After acquainting about these firms? point of views on the topic of ?amendment of software process and assessment? and their targets, in order to be able to obtain the software intensive systems within the intended period, according to the allotted source and at the expected productivity, the importance for the procurement authority and the contractor to speak the same language is underlined in this thesis. In this context, after Turkish Air Force?s Supply Processes are evaluated within the framework of methods used before and after the year 2007, present process is compared with SA-CMM and realistic supply process enhancement suggestions are provided.