Mekanik risklere karşı koruyucu örme eldivenlerin performanslarının iyileştirilmesi üzerine çalışmalar
Studies about improving performances of knitted protective gloves against mechanical risks
- Tez No: 285060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ÖZDİL, PROF. DR. ARZU MARMARALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde giderek önemi artan iş sağlığı ve güvenliği konusunda, yükselen standartlar ile birlikte kişisel koruyucu donanımların kullanımı artmakta ve kişisel koruyucu donanımların performanslarının iyileştirilmesi üzerine çalışmalar sürdürülmektedir. Kişisel koruyucu donanımlar kapsamında yer alan koruyucu kıyafetler ise, teknik tekstillerin bir parçasıdır. Koruyucu teknik tekstiller içerisinde yer alan koruyucu eldivenlerin kullanımı ise gelişen sanayi ile birlikte artış göstermiştir.Bu çalışmada, öncelikle, farklı materyallerden, farklı sıklık ve farklı örgü yapılarında kumaşlar örülmüş, daha sonra eldiven haline getirilmiş ve farklı kaplama maddeleriyle kaplanmıştır. Bunun yanı sıra, piyasadan farklı özelliklerde eldivenler temin edilmiştir. Mekanik risklere karşı koruyucu eldivenlerin performanslarını iyileştirebilmek amacıyla, eldivenlerin boyutsal özellikleri ve EN 388 standardına göre performans özelliklerini olan, yırtılmaya, delinmeye ve aşınmaya karşı dirençleri tespit edilmiştir. Eldivenlerin delinme direncini ölçebilmek amacıyla EN 388 standardına uygun olarak özel bir aparat tasarlanıp, imal edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre mekanik risklere karşı en uygun eldiven seçimi açısından sonuçlar çıkarılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, usage amount of personal protective equipments is increasing in industry and also the studies about improvements of personal protective equipments are still going on. Protective clothes which takes place in personal protective equipments, is a part of technical textiles. The use of protective gloves which is in the group of protective technical textiles have been increased by the developments in the industry.In this study, first, fabrics were knitted from different type of materials, in different tightness and in different structures. Then, gloves were produced from these fabrics and were covered by the different types of materials. Besides, the gloves which have different features were provided from the market. In order to improve the performance of gloves against mechanical risks, the dimensional characteristics and the performance characteristics that are tear, puncture, abrasion resistances, were measured. According to these, results about the best performance of the gloves were obtained and suggestions were made.