Kocaeli ili sahil peyzaj düzenlemesinin sulama sistemi projelendirilmesi
Irrigation project of the Kocaeli coast landscape design
  1. Tez No: 121133
  2. Yazar: BURÇAK ERDOĞAN ONUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Ö. BÜLEND SEÇKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET 'Kocaeli İli Sahil Peyzaj Düzenlemesinin Sulama Sistemi Projelendirilmesi' Bu çalışmada Kocaeli ili sahil düzenlemesinin, peyzaj projesi hazırlanarak sulama sistemi projelendirilmiştir. İlk olarak sulamanın bitkisel materyal için önemi anlatılmış bitki-toprak-su ilişkileri incelenerek bitkinin topraktaki sudan ne şekilde ve hangi şartlar altında yararlanabildiği açıklanmıştır. Sulama sistemleri hakkında bilgi verildikten sonra, düzenlenmiş peyzaj alanlarında yoğun olarak kullanılan basınçlı sulama sistemleri tanıtılmıştır. Araştırma alanının sulanmasında, peyzaj projesinde mevcut, geniş çim alanlar dikkate alınarak, yağmurlama sulama sistemi tercih edilmiştir. Seçilen sulama sistemi ve planlama kriterleri hakkında geniş bilgi verilerek araştırma alanının sulama projesinin hazırlanma aşamaları ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Elde edilen veriler projelendirilerek eklerde sunulmuştur. Bu çalışmayla gösterilmek istenen, seçilen sulama sisteminin uygulanmasıyla, araştırma alanında bitkisel materyalin ihtiyaç duyacağı suyun, minimum kayıpla ve en etkin şekilde bitkiye ulaştırılabileceğidir. Araştırma alanının sulama suyu ihtiyacı, ilgili tablolardan, bölgenin iklim verileri de dikkate alınarak, en kurak dönemler için yaklaşık 103 ton/gün olarak hesaplanmıştır. Nitekim planlanan yöntemle, hesaplanan sulama süresinde, araziye net 100 ton/gün su verilebilecektir. Bu sistemin kurulmasıyla işçilik maliyetinden ve sulama suyundan tasarruf sağlanmasının yanı sıra, planlı ve ölçülü yapılan sulamayla, düzenlemede kullanılacak bitkisel materyalin sağlıklı gelişiminin de desteklenebileceği düşünülmektedir. VI
Özet (Çeviri)
made. SUMMARY 'Irrigation Project of The Kocaeli Coast Landscape Design.' In this study, the landscape project and irrigation project of Kocaeli coast is At first, the importance of irrigation for plants is illustrated, plant-soil-water relations are researched and how and under which conditions plants benefit from the water is explained. After giving a general information about irrigation systems, sprinkler and drip irrigation systems, which are commonly preferred in designed landscape areas, are presented. Considering the wide lawn areas found in the landscape project, sprinkler irrigation system is selected for the irrigation of the research area. Detailed explanation about the selected irrigation system, planning criteria and the phases of the irrigation system is made. The result data is presented as projects in the appendices. The aim of this study is to present that, the water required by the plants of the research are, can be provided most effectively and with minimum loss by implementing the selected irrigation system. Considering the climatic data of the region, the maximum irrigation water requirement of the research area for the driest seasons, is calculated as 103 tons/days from the related tables. As a result, by using the planned method, net 100 tons/days water can be provided to the area in the planned period of time. With the implementation of this system, the labor cost and the amount of irrigation water will be saved, and it is also considered that planned and controlled irrigation will support the healthy growing up of the plants that is used in the landscape design. VII