Synthesis of some cardiac sugars
Bazı kardiyak şekerlerin sentezleri
  1. Tez No: 285093
  2. Yazar: GÖKHAN KÖK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM SALMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Biyolojik olarak önemli iki şeker, D-dijitaloz (8) ve D-akofrioz (22), sırasıyla D-galaktoz ve D-mannozdan yeni ve kullanışlı bir yöntemle sekiz basamakta sentezlendi.Bazı kardiak glikozitlerin ve antitümör antibiotiklerin yapısında bulunan D-dijitaloz (6-deoksi-3-O-metil-D-galaktoz), D-galaktozdan 1,2-O-trikloroetiliden- -D-galaktofuranoz (1) (galaktokloraloz) yoluyla sentezlendi. Bu bileşik katalizör olarak sülfürik asit kullanılarak D-galaktozun susuz kloralle reaksiyonundan hazırlandı. Galaktokloralozun 2,2-dimetoksipropan ile izopropilidenlenmesi 5,6-O-isopropiliden (2) türevini verdi. Sonra bu izopropiliden türevinin metillenmesi ve asit hidrolizi 3-O-metil-1,2-O-trikloroetiliden- -D-galaktofuranoz (4)'u verdi. Daha sonra bu bileşik potasyum ter-butoksit kullanarak trikloroetiliden asetal grubunun dehidroklorinasyonnuyla trisiklik ortoester 3-O-metil-1,2,5-O-ortodikloroasetil- -D-galaktofuranoz (5)'a dönüştürüldü. C-6'da serbest bir hidroksil grubu olan ortoester bileşiği (5), 6'yı vermek üzere tosillendi. 6-O-tosil grubunun dietil eter içinde LiAlH4 kullanılarak indirgenmesi 6-deoksi türevi (7)'ni verdi. Son basamak ortoester grubunun asidik reçine kullanarak kolayca uzaklaştırılmasıydı. Şurup halideki D-dijitaloz silikajel kolon kromatografisiyle saflandırıldı ve bilinen triasetat, fenilosazon ve dietilditiyoasetal türevleri halinde karakterize edildi.Bir diğer nadir şeker, D-akofrioz (6-deoksi-3-O-metil-D-mannoz) aynı sentetik yol izlenerek sentezlendi. Bu bileşiğin ilk kimyasal sentezi bilimsel literatüre kazandırıldı.
Özet (Çeviri)
Two biologically important sugar, D-digitalose (8) and D-acofriose (22) were synthesized by a convenient new method in eight steps from D-galactose and D-mannose respectively.D-Digitalose (6-deoxy-3-O-methyl-D-galactose), which is found in some cardiac glycosides and antitumor antibiotics was synthesised from D-galactose via 1,2-O-trichloroethylidene- -D-galactofuranose (1) (galactochloralose). This compound was prepared from D-galactose through its reaction with anhydrous chloral, using sulphuric acid as catalyst. Isopropylidenation of galactochloralose with 2,2-dimethoxypropane gives the 5,6-O-isopropylidene derivative (2). This isopropylidene derivaitve was subjected to further methylation and acid hydrolysis to afford 3-O-methyl-1,2-O-trichloroethylidene- -D-galactofuranose (4). Then, this compound was converted to the tricyclic orthoester 3-O-methyl-1,2,5-O-orthodichloroacetyl- -D-galactofuranose (5) by dehydrochlorination of the trichloroethylidene acetal group using potassium tert-butoxide. The orthoester compound (5) has a free hydroxyl group on C-6 which was tosylated to afford 6. Reduction of the 6-O-tosyl group was carried out using LiAlH4 in diethyl ether to afford the 6-deoxy derivative (7). The final step was the convenient removal of the orthoester moiety from compound 7 by acidic hydrolysis, using asidic resin. The syrupy D-digitalose (8) is purified by silica gel column chromatography and characterised as its known triacetate, phenylosazone and diethyldithioacetal derivatives.Another rare deoxy sugar, D-acofriose (6-deoxy-3-O-methyl-D-mannose) (22), was synthesized via same synthetic pathway. First chemical synthesis of this compound was gained to scientific literature.