Timidin kinaz (HSV1-TK) enzimine seçici bir görüntüleme radyofarmasötiği: 99mTc(CO)3+ -gansiklovir
Thymidine kinase enzyme selective imaging radiopharmaceutical: 99mTc(CO)3+-Ganciclovir
- Tez No: 285094
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP TEKSÖZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı; timidin kinaz (TK) enzimine seçici antiviral özelliği bilinen gansiklovirin 99mTc(CO)3+ koru ile radyoişaretlenmesi ve bu kompleksin biyolojik davranışının in vitro ve in vivo olarak incelenmesidir.Bu amaç doğrultusunda öncelikle [99mTc(CO)3]+ koru elde edilmiştir. Elde edilen [99mTc(CO)3]+ koru için İnce Tabaka Radyokromatografisi (TLRC) ve Yüksek Performanslı Sıvı Radyokromatografisi (HPLRC) yöntemleriyle kalite kontrol çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Daha sonra ticari olarak ilaç formunda (CYMENE IV flakon) temin edilen gansiklovirin [99mTc(CO)3]+ koru ile radyoişaretlenmesi sağlanmıştır. Radyoişaretleme işlemi tamamlanan bileşiğin kalite kontrolü TLRC, HPLRC yöntemleriyle gerçekleştirilmiş ve verim % 97,15 ± 3,3 olarak bulunmuştur Bu değer gansiklovir ile [99mTc(CO)3]+ koru arasında kimyasal bir bağlanma gerçekleştiğini göstermiştir. Bununla birlikte 99mTc(CO)3-Gansiklovir (99mTc(CO)3-Ganc) bileşiği için yapılan serum stabilite çalışmalarında bileşiğin kararlılığını 24 saat süresince %80 düzeyinde koruduğu gözlenmiştir. Bu çalışmada elde edilen 99mTc(CO)3-Ganc bileşiğinin lipofilite logP değeri -0.82 ± 0.07 olarak tespit edilmiştir.Elde edilen [99mTc(CO)3(H2O)3] ile 99mTc(CO)3-Gansiklovir komplekslerinin biyolojik etkinliğinin in vitro olarak belirlenmesi için; Akciğer (A-549), Prostat (PC-3), Yumurtalık (Hela) olmak üzere üç farklı hücre hattı üzerinde zamana bağlı deneyler gerçekleştirilmiştir. Hücrelere ait aktivite sayımları Cd(Te) yarı iletken katı hal dedektörü ile alınmıştır. Radyoişaretli bileşiğin kullanılan tüm hücre hatlarında en yüksek bağlanma verimini 15. dakikada gösterdiği ve zamanla bağlanma veriminin azaldığı tespit edilmiştir.Elde edilen [99mTc(CO)3(H2O)3] ile [99mTc(CO)3-Ganc] komplekslerinin biyolojik aktivitesinin in vivo olarak belirlenmesi için; Wistar Albino sıçanlar üzerinde biyodağılım çalışmaları yapılmıştır. Ölçüm sonuçlarına bakıldığında akciğer, prostat ve böbreklerde yüksek tutulum olduğu tespit edilmiştir.Bu çalışmadan edilen bilgilerin Tc(I) trikarbonil koru ile radyoişaretlenmesi gerçekleştirilen Gansiklovirin (99mTc(CO)3-Ganc) HSV1-tk gen görüntüleme ajanı oluşumuna katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to radiolabel ganciclovir, known as selective antiviral property to timidin kinaz(TK), with 99mTc(CO)3+ core and to investigate the biological behaviour of this complex by in vivo and in vitro.First of all [99mTc(CO)3]+ core was obtained. Quality control studies of [99mTc(CO)3]+ core were carried out with Thin Layer Radiochromatography (TLRC) and High Performance Liquid Radiochromatography (HPLRC) methods. Then ganciclovir, which was supplied by commercially in medicine form (CYMENE IV flakon), was radiolabeled with [99mTc(CO)3]+ core. The quality control of the compound was performed with TLRC, HPLRC and radiolabeling yield was found as 97.15 ± 3.3%. This value showed that a chemical bonding was carried out between gansiklovir and [99mTc(CO)3]+ . In addition, it was observed that the radiolabeled compound had preserved its stability for 24 hours at %80 level in the serum stability studies. The lipophilicity value of 99mTc(CO)3-Ganc was determined as -0.82 ± 0.07.For the determination of the biologic efficiency of [99mTc(CO)3(H2O)3] and [99mTc(CO)3- Gansiklovir] complexes by in vitro, time dependent experiments in 3 different cell line as Lung (A-549), Prostate (PC-3) and Ovarium (Hela) were done. The activity counts belonged to the cells were taken with Cd(Te) semi-conductor solid dedector. It was found that the radiolabeled compound showed the highest binding yield in 15th minute in all cell lines and the binding yield was decreased in time.For determination of the biologic efficiency of [99mTc(CO)3(H2O)3] ile [99mTc(CO)3-Ganc] complexes by in vivo, biodistribution study was performed on Wistar Albino rats. The results exhibited that lungs, prostate and kidneys have high uptake.It was thought that the knowledge achieved in this study would contribute to the formation of a new HSV1-tk gene imaging agent by radiolabeled ganciclovir with Tc(I) tricarbonil.