Baklada uç kesmenin büyüme ve verime etkisi üzerinde araştırmalar
Research on efects of topping to growth and yield of faba bean
  1. Tez No: 285098
  2. Yazar: OĞUZ FEHMİ ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SEPETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Baklada, % 50 çiçeklenme döneminde, bitkinin büyüme ucunun kesilmesi suretiyle yapılan uç kesme uygulamalarının bazı büyüme (bitki boyu, yandal sayısı, yaprak sayısı, YAI, yaprak, sap ve bakla kuru ağırlıkları) ve verim (bitkide bakla sayısı, baklada dane sayısı, dane verimi ve bin tane ağırlığı) özelliklerine etkilerini araştırmak amacıyla Bornova, İzmir'de 2007-2008 yetişme döneminde 8 bakla genotipinin kullanıldığı denemeler yapılmıştır. 3 farklı işlem (kontrol, yalnız anasapta uç kesme, anasap ve yandallarda uç kesme) uygulanmıştır. Büyüme ve verim özellikleri yönünden anasap ve yandallarda uç kesme yapılan uygulamadaki bitkiler bundan olumsuz etkilenmiş ve dane verimi kontrole nazaran % 4,5 daha düşük olmuştur. Yalnız anasapta uç kesme yapılan bitkiler ise büyümeyi dengeleyerek kontrole yakın sonuçlar vermiştir. Kontrol, anasap uç kesme ve anasap ile yandallarda uç kesme uygulamalarında bu sırayla, yani uç kesmenin şiddeti arttıkça yaprak alan indeksinin de giderek arttığı gözlenmiş ve sırasıyla 3,81 ? 4,07 ? 4,46 m2/m2 değerleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Trials have been realized in faba bean to understand the effects of some topping applications which growing tips of plants have cut, on some growth (plant length, side stem number, leaf number, leaf area index, dry weight of leaf, stem and bean) and yield (bean number, seed number in bean, seed yield and 1000 seed weight) parameters in % 50 flowering stage as using 8 faba bean genotypes in 2007-2008 crop season in Bornova, Izmir. 3 different applications (I. control, II. cutting only main stem tip and III. cutting main stem and branches tips) have been done. Plants affected negatively in the application which the tips of main stem and branches cut and seed weight was % 4,5 less than control plants. The plants which only major stem tip cut overcame the negative effects of the application and gave results very close to control plants. When control, cutting main stem tip and cutting main stem tips applications were executed, leaf area index increased and the results were 3,81 ? 4,07 ? 4,46 m2/m2 in this application order