Yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri ile Ege bölgesi koşullarında zeytin dikili alanların haritalanmasında kullanılabilecek en uygun yöntem üzerine araştırmalar
A research of a suitable method on mapping olive tree fields with high resolution satellite images in Aegean region conditions
  1. Tez No: 285099
  2. Yazar: FULSEN ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BOLCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Zeytin ağaç varlığını belirlenmesi amaçlanan bu projede manuel (elle sayım) olarak uygulanan şablon yöntemi ve yarı otomatik olarak sayım yapabilen OLICOUNT yazılımı, nesne tabanlı yaklaşım olan eCognition yazılımı ve OLICOUNT'un modifiye edilmesi ile oluşturulan yeni M-OLICOUNT yöntemleri karşılaştırılmıştır. Araştırmada Quickbird uydusunun 60 cm çözünürlüklü, NIR dalga boyundaki enerjiyi de içeren görüntüler kullanılmıştır. Diğer ağaçların, zeytin ağaçları ile karışarak doğruluk oranının azalmasını engellemek için, ağaçların yaprağını döktüğü mevsim olan kış aylarına ait görüntü kullanılmıştır. Çalışma alanı olarak, aldığı İzmir ili Torbalı ilçesinin Kuzeydoğusunda yer alan Karaot Köyü, Urla İlçesi merkez ve çevresindeki köyler ve Karaburun İlçesinin Mordoğan Beldesi yer alan ve zeytin örtüsünün yaygın olarak bulunduğu araziler seçilmiştir. Sonuçta, Ege Bölgesi koşullarında topografyanın eğimli olduğu dolayısıyla gölge etkisinin yüksek olduğu zeytin ağaçlarının doğal bitki örtüsü ile karışık olarak bulunduğu alanlarda manuel sayım yönteminin doğruluk oranının diğer yöntemlere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Diğer üç yöntemin ise düz ve düze yakın eğime sahip, kapama olarak zeytin ağaç tarımı yapılan alanlarda ise zaman, iş gücü ve maliyet açısından daha iyi performans sağladığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this project is to determine the existence of olive tree by comprasion of the methods; template method which is an manuel technique (counting with hand), a semi-automatic counting modus of OLICOUNT software, object-oriented approach by eCognition software and new M-OLICOUNT which is a new creation of the modification of OLICOUNT. In the research, a pan-sharpened and bundle images of Quickbird were used which also includes 60 cm resolution and NIR wavelength. A winter display is used in order to avoid other trees mixing with olive trees and reducing the accuracy. Most of the trees let their leaves fall in winter time unlike olive and pinus tree in the study area. The chosen work area is wide area of spreader olives between Torbalı, Urla and Karaburun in Izmir. As a result, it become definite that manuel count method has a higher accuracy proportion compared to specially in Agean region where the hilly topografic formed lands make a greater shade effect and olive trees are mixed together with natural land cover in the conditions of Agean region. The other tree methods shows a better performance of time, cost and labour in plain areas where olives are planted in a closing area.