Farklı demir gübrelerinin maydanoz bitkisinde demir beslenmesi üzerine etkileri
Effects of different iron fertilizers on iron uptake of parsley
  1. Tez No: 285100
  2. Yazar: YASEMİN BAYRAKTAROĞLU ÖZHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN MORDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, farklı demirli gübrelerin maydanoz bitkisinde demir alınım miktarları ve kaliteye olan etkisini araştırmak amacıyla yapılmış, çalışmada, bikarbonatlı ve bikarbonatsız koşullarda iki farklı demirli gübre uygulanarak toplam 6 farklı uygulamanın (Kontrol, Fe-EDTA, Fe- Sülfat, Kontrol+HCO3-, Fe-EDTA+HCO3-, Fe-Sülfat+HCO3-) 4 tekrarlı olarak etkinliği araştırılmıştır.Araştırma sonucunda en yüksek yaprak verimi Fe-Sülfat uygulamasında tespit edilmiş, ancak tüm bikarbonatlı ve bikarbonatsız uygulamalar kendi aralarında tek bir grup oluşturmuştur. Dolayısı ile yaprak verimine demirli gübrelerin önemli bir etkinliği olmadığı saptanmıştır. En yüksek sap verimini Fe-Sülfat uygulaması vermiş, Fe-Sülfat ve Fe-EDTA uygulamalarının verdiği sonuçların birbirine çok yakın olduğu belirlenmiştir. En yüksek toplam verimi, bikarbonatsız koşullarda Fe-Sülfat uygulaması vermiş, bikarbonatlı koşullarda ise Fe-EDTA'nın daha etkin olduğu saptanmıştır. Yaprak ve sapta bikarbonatlı ve bikarbonatsız koşullarda en yüksek demir ve aktif demir sonuçlarını Fe-EDTA uygulaması vermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to research affect of different iron fertilizers on iron uptake and some quality parameters of parsley. Six different applications (Control, Fe-EDTA, Fe- Sulphate, Control+HCO3-, Fe-EDTA+HCO3-, Fe-Sulphate+HCO3-) including two iron fertilizers (Iron sulphate , Fe-EDTA) with bicarbonate and without bicarbonate addition were applicated with four replications.According to research results, the highest leaf yield was obtained from Fe-Sulphate application. As the highest result obtained from Fe-Sulphate application, all the bicarbonate applied and all the without bicarbonate applications are grouped in the same group. Thereby no effect of iron fertizers on leaf yield was obtained. As the highest stem yield was obtained from Fe-sulphate application, it was determined that the results provided from Fe-Sulphate and Fe-EDTA applications were close to each. The highest total yield was obtained from Fe-sulphate application in without bicarbonate conditions, but in bicarbonate applied conditions Fe-EDTA application was more effective. Both bicarbonate applied and non-applied conditions the highest iron and active iron results were obtained from Fe-EDTA application.