Kristal silisyum, CIS tipi ince film ve organik boya esaslı ince film fotovoltaik modül performanslarının karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Comparative investigation performance of three different solar cell technologies: DSSC versus crystalline and thin film solar cell
- Tez No: 285125
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEYLAN ZAFER, YRD. DOÇ. DR. ENGİN KARATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Enerji, Science and Technology, Energy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez çalışması kapsamında üç farklı tip fotovoltaik modülün, Çok kristal silisyum, CIS tipi ince film ve Boya esaslı ince film fotovoltaik modül performans parametreleri, kısa devre akımı (Isc), açık devre gerilimi (Voc), dolum faktörü (FF), maksimum güç noktası gücü (Pmpp), maksimum güç noktası gerilimi (Vmpp), maksimum güç noktası akımı (Impp) ve fotovoltaik modül verim ( ) değişimi atmosfer koşulları altında gözlenmiştir. Fotovoltaik modülleri farklı çalışma koşullarda kıyaslayabilmek için, fotovoltaik modül yüzeylerine yapay gölgeleme yapılmış, gölgeleme etkisi altında ve gölgeleme etkisi olmayan, 39W/m2-1048W/m2 ışınım aralığında ölçüm alınmıştır. Ölçümlerde kullanılan Atersa A-65P çok kristal silisyum fotovoltaik modül, Sulfercell SCG-HV-F CIS tipi ince film fotovoltaik modül üreticilerden temin edilmiştir. Boya esaslı ince film fotovoltaik modül tez kapsamında Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü laboratuarlarında üretilmiş ve tüm ölçümlerde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis photovoltaic parameters suc as short circuit current (Isc) Open circuit voltage (Voc), Fill Factor (FF), Maximum power point (Pmpp), Maximum power point voltage (Vmpp), maximum power point current (Impp) and overall conversion efficieny ( ) of three different solar cell technolgies, crystal Silicon (c-Si), Copper Indiun Galium Sulfide (CIGS) and Dye Sensitized solar cell were investigated under outdoor conditions. In order to compare the solar cell performances under different illumination conditions, different artificial shadow effects were demomstrated on solar cell surfaces and compared with normal non-shadow condions in the range of irradiation of 39 W/m2-1048 W/m2 where measurements were taken. In this thesis Atersa A-65P c-Si module and Sulfurcell SCG-HV-F type CIGS module were used purchased from manufacturer. Dye Sensitized solar cell (DSSC) modules were manufactured and characterized in Ege University Solar Energy Institute.