Marmaris, Milas ve Datça ilçelerinin atmosferik polen takvimi
Marmaris, Milas, Datca town and the atmospheric pollen calendar
  1. Tez No: 285130
  2. Yazar: NEZAHAT TURFAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT GÜVENSEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 392
Özet
Muğla iline bağlı Datça, Marmaris ve Milas ilçelerinde gravimetrik yöntem kullanılarak 21 Mayıs 2007 ve 21 Mayıs 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilen bu çalışmada ilçelerinin atmosferindeki polenlerin, iklimsel parametreler de göz önüne alınarak cm2'e düşen haftalık, aylık ve yıllık değişimleri ortaya konulmuştur. İstasyonlardaki cm2'ye düşen toplam polen miktarı sırasıyla DA (Datça alçak-1.60 m)'da 6273 adet/cm2 ve DY (Datça yüksek-16 m)'da 5574 adet/cm2; MRA (Marmaris alçak-1.60 m)'da 7119 adet/cm2 ve MRY (Marmaris yüksek-16 m)'da 11062 adet/cm2; MLA (Milas alçak-1.60 m)'da 11465 adet/cm2 ve MLY (Milas yüksek-16 m)'da 12570 adet/cm2 olarak tespit edilmiştir. Söz konusu ilçelerde elde edilen değerlerin DA'ta %84.68'ini Odunsu Bitkiler (5.312 adet/cm2), %8.19'unu Gramineae üyeleri (514 adet/cm2), %6.6'ını ise Diğer Otsular (414 adet/cm2) ve %0.53'ünü tayini yapılamayan polenler (33 adet/cm2); MRA'ta %85.96'ını Odunsu Bitkiler (6117 adet/cm2), %6.98'inin Gramineae polenleri (499 adet/cm2), %6.53'ünü ise Diğer Otsular'a ait polenler (466 adet/cm2) ve %0.53'ünü tayini yapılamayan polenler (37 adet/cm2); MLA'ta %94.5'ini Odunsu Bitkiler (10.836 adet/cm2), %2.99'unu Gramineae polenleri (341 adet/cm2), %2.25'ini ise Diğer Otsular'a ait polenler (259 adet/cm2) ve %0.26'ını tayini yapılamayan polenler (29 adet/cm2); DY'te %81.15'ini Odunsu Bitkiler (4.523 adet/cm2), %9.38'ini Gramineae polenleri (523 adet/cm2), %8.87'ini ise Diğer Otsular'a ait polenler (494 adet/cm2) ve %0.6'ını tayini yapılamayan polenler (34 adet/cm2); MRY'te %89.57'ini Odunsu Bitkiler (9903 adet/cm2), %4.65'ini Gramineae polenleri (514 adet/cm2), %5.49'unu ise Diğer Otsular'a ait polenler (613 adet/cm2) ve %0.29 tayini yapılamayan polenler (32 adet/cm2) ve MLY'te ise %92.5'ini Odunsu Bitkiler (11628 adet/cm2), %2.78'ini Gramineae polenleri (347 adet/cm2), %4.46'ını ise Diğer Otsular'a ait polenler (563 adet/cm2) ve %0.26'ını tayini yapılamayan polenler (32 adet/cm2) temsil etmektedir.DA, MRA ve MLA'ta Casuarina equisetifolia, Cupressaceae/Taxaceae, Oleaceae, Pinaceae, Morus spp., Quercus spp., Eucalyptus camaldulensis ve Ulmus sp. gibi odunsu taksonlar ve Gramineae, Urticaceae, Chenopodiaceae/Amaranthaceae, Plantago spp., Compositae ve Rumex spp. gibi otsu taksonların polenlerine en yoğun olarak rastlanmıştır. Diğer taraftan DY, MRY ve MLY'te ise C. equisetifolia, Morus spp., Cupressaceae/Taxaceae, Oleaceae, Pinaceae, Quercus spp. ve Ulmus sp. gibi odunsu taksonların; Gramineae, Urticaceae, Plantago spp., Chenopodiaceae/Amaranthaceae, Compositae ve Rumex spp. gibi otsu taksonların baskınlığı söz konusudur. Genel olarak tüm istasyonlarda Odunsu bitkilere ait polenlerin Nisan, Şubat, Mart, Mayıs ve Ekim aylarında; otsulara ait polenlerin ise Nisan, Mayıs, Mart ve Haziran aylarında atmosferde yoğun olduğu saptanmıştır. Ayrıca bu çalışmada bitkilerin tozlaşma zamanları ile meteorolojik veriler arasında ilişki kurularak polen takvimleri hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which was carried out between the dates of may 21st, 2007 and May 21st,2008 by using gravimetric method in some districts of Muğla; Datça, Marmaris and Milas, the changes in the weekly, monthly and annually pollen amount per cm2 were introduced regarding the seasonal parameters.The total pollen amounts in the stations per cm2 were determined as DA (at lower level Datça, 1.60 m) 6273 pollen/cm2 and DY (at higher level Datça-16 m) 5574 pollen/cm2; MRA (at lower level Marmaris -1.60 m) 7119 pollen/cm2 and MRY (at lower level Marmaris-16 m) 11062 pollen/cm2; MLA (at lower level Milas-1.60 m) 11465 pollen/cm2 and MLY (at lower level Milas-16 m) 12570 pollen/cm2 in order.The data that was obtained in these districts consists of 84.68% arboreal (woody plant) (5.312 pollen/cm2), 8.19% members of Gramineae (514 pollen/cm2), 6.6% other herbaceous species (414 pollen/cm2) and 0.53% unidentified pollen (33 pollen/cm2) in DA; 85.96% arboreal (woody plant) (6117 pollen/cm2), 4% members of Gramineae (499 pollen/cm2), 653% other herbaceous species (466 pollen/cm2) and 0.53% unidentified pollen (37 pollen/cm2) in MRA; 94.5% arboreal (woody plant) (10836 pollen/cm2), 2.99% members of Gramineae (341 pollen/cm2), 2.25% other herbaceous species (259 pollen/cm2) and 0.26% unidentified pollen (29 pollen/cm2) in MLA; 81.15% arboreal (woody plant) (4523 pollen/cm2), 9.38% members of Gramineae (341 pollen/cm2), 8.87% other herbaceous species (494 pollen/cm2) and 0.6% unidentified pollen (34 pollen/cm2) in DY; 89.57% arboreal (woody plant) (9903 pollen/cm2), 4.66% members of Gramineae (514 pollen/cm2), 5.49% other herbaceous species (613 pollen/cm2) and 0.29% unidentified pollen (32 pollen/cm2) in MRY and 92.5% arboreal (woody plant) (11628 pollen/cm2), 2.78% members of Gramineae (347 pollen/cm2), 4.46% other herbaceous species (563 pollen/cm2) and 0.26% unidentified pollen (32 pollen/cm2) in MLY.The pollen of arboreal taxa such as Casuarina equisetifolia, Cupressaceae/Taxaceae, Oleaceae, Pinaceae, Morus spp., Quercus spp., Eucalyptus camaldulensis, Ulmus sp., and non-arboreal taxa such as Gramineae, Urticaceae, Chenopodiaceae/Amaranthaceae, Plantago spp., Compositae ve Rumex spp. were found frequently at DA, MRA ve MLA. On the other side, the domination of arboreal taxa such as C. equisetifolia, Morus spp., Cupressaceae/Taxaceae, Oleaceae, Pinaceae, Quercus spp., Ulmus sp. and non-arboreal taxa like Gramineae, Urticaceae, Plantago spp., Chenopodiaceae/Amaranthaceae, Compositae and Rumex spp. existed at DY, MRY and MLY.Generally, it was found that the pollen belongs to the arboreal are abundant in February, March, May and December whereas the pollen of the non-arboreal are abundant in April, May and June at all of the stations.Additionally, pollen calendars were prepared by making connections between meteorological parameters and the times of the pollination of plants in this research study.