Biodiesel production
Biyodizel üretimi
  1. Tez No: 285187
  2. Yazar: ÖZGE KILINÇLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, ayçiçek yağı ve metanol kullanılarak çözücüsüz ortamda Lipozyme TL IM katalizli biyodizel üretme olasılığı araştırılmıştır. Aynı zamanda farklı reaksiyon koşullarının ayçiçek yağının enzimatik metanolizine etkileri de çalışılmıştır. Yağ miktarına göre kütlece %4.5, %9, %,13, %18 ve %27 enzim ile sırasıyla 2:1, 4:1, 6:1, 8:1, ve 10:1 molar oranlarında metanol ve yağ kullanılmıştır. Yüksek YAME (yağ asidi metil esteri) verimi ile sonuçlanan denemeler için sıcaklığın etkisi de incelenmiştir. Kullanılan sıcaklıklar 30, 40, 45, ve 55°C dir. Bu parametrelerin belirlenmesinden sonra optimum reaksiyon süresi araştırılmıştır. Reaksiyondan 2, 4, 8 ve 24 saatlik periyotlarda örnekler alınarak YAME içerikleri açısından incelenmişlerdir. Ayrıca, optimum enzim miktarı, metanol:yağ molar oranı ve sıcaklık gibi reaksiyon koşullarının belirlenmesinden sonra tekrarlanan denemeler arasında enzim stabilitesi de araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, possibility of Lipozyme TL IM catalyzed biodiesel production from sunflower oil and methanol in a solvent free medium was investigated. Effects of different reaction conditions on enzymatic methanolysis of sunflower oil have been studied as well. Different enzyme loadings including 4.5wt%, 9wt%, 13wt%, 18wt%, 27wt% based on oil weight were utilized for 2:1, 4:1, 6:1, 8:1, and 10:1 molar ratios of methanol to oil, respectively. For experiments which were resulted in a high FAME (Fatty acid methyl ester) yield, effect of temperature was also investigated. Temperatures were varied between 30, 40, 45, and 55°C. After the determination of these parameters, optimum reaction time was studied. Samples were withdrawn from the reaction medium at 2, 4, 8, and 24hour periods and analyzed for their FAME contents. After optimizing the reaction conditions such as enzyme loading, alcohol/oil molar ratio and temperature, stability of the immobilized lipase during the repeated batches was also investigated.