Aliağa-İzmir çevresinde doğal radyoaktivite düzeyinin belirlenmesi
Determination of natural radioactivity around Aliaga-Izmir
- Tez No: 285199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBİYE FÜSUN ÇAM, PROF. DR. GÜNSELİ YAPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezde İzmir'in Aliağa ilçesinde karasal kaynaklı doğal radyasyon düzeyi araştırılmıştır. Bu araştırmanın gerçekleştirilebilmesi için sistematik bir şekilde 60 adet toprak örneği ile bölgenin jeolojik yapısını temsil eden 18 adet kayaç örneği toplanmıştır. Gama spektroskopisi ile ölçülen doğal radyonüklit (238U, 232Th ve 40K) aktivite konsantrasyonu ortalamaları kayaç örnekleri için sırasıyla 38±23, 48±26, 787±286 Bqkg-1 ve toprak örnekleri için sırasıyla 38±18, 63±19 ve 686±276 Bqkg-1 olarak belirlenmiştir. Topraklarda bulunan radyonüklit aktivite konsantrasyonlarından karasal gama doz hızına geçildiğinde ortalama 111±34 nGyh-1, doz hızından etkin doz eşdeğeri hesaplandığında ise ortalama 0.14±0.04 mSvy-1 olarak tespit edilmiştir. Toprak örnekleri için hesaplanan ortalama karasal doz hızı (111 nGyh-1) ile UNSCEAR 2000 raporunda yer alan ortalama doz hızı (60 nGyh-1) karşılaştırıldığında yaklaşık iki katı olduğu; fakat normal alanlar için verilen tipik aralığı (20-200 nGyh-1) geçmediği görülmektedir. Bulunan etkin doz eşdeğer ortalamasının (0.14 mSvy-1), UNSCEAR 2000 raporunda verilen ortalama karasal dışsal maruz kalma etkin doz eşdeğerinin (0.07 mSvy-1) iki katı olduğu fakat normal alanlar için verilen tipik aralık (0.01-0.23 mSvy-1) sınırlarında yer aldığı saptanmıştır. Bu sonuçlar ışığında Aliağa bölgesinin normal alanlar içinde yeraldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, terrestrial radiation was evaluated in Aliağa. In order to achieve this study, 60 soil and 18 rock samples which have the geological characteristics of Aliağa were collected. The soil samples were collected systematically. Natural radionuclides (238U, 232Th and 40K) activity concentrations measured by gamma spectroscopy system are 38±18, 63±19 and 686±276 Bqkg-1 for soil samples and are 38±18, 63±19 and 686±276 Bqkg-1 for rock samples, respectively. The absorbed gamma dose rate and annual effective dose equivalent were determined to be respectively 111±34 nGyh-1 and 0.14±0.04 mSvy-1 . Although the average terrestrial dose rate (111 nGyh-1) determined for the area is about two times of the average terrestrial dose rate (60 nGyh-1) given in the UNSCEAR 2000 report, it is still within the range (20-200 nGyh-1) given for the normal areas in the same report. Even though the average effective dose equivalent calculated for the soil samples is two times of the average terrestrial external exposure effective equivalent (0.07 mSvy-1) given in the report UNSCEAR 2000, it is still within the range (0.01-0.23 mSvy-1) given for the normal areas. According to these results, Aliaga and around are determined to be normal background areas.