Transport olayının istatistiksel mekanik yöntemlerle incelenmesi
Investigations of transport phenomena by using statistical mechanics methods
- Tez No: 285208
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ BÜYÜKKILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kompleks sistemlerdeki difüzyon olgusunu incelemek için standart yaklaşımlar yeterli olmamaktadır. Bu amaç ile, standart matematiğin açıklamakta yetersiz kaldığı kompleks sistemler içindeki normal olmayan difüzyon olgusunu aydınlatmak için, hesaplamalarda kesirsel matematik kullanılmaktadır. Kinetik denklemin ve benzeri olan difüzyon denkleminin çözümünün standart davranışlardan sapması, kesirsel matematik ve nonekstensif fizik çerçevesinde yapılan çalışmalarla ortaya konmaktadır. Ancak kesirsel matematikteki alfa türev mertebesinin ve nonekstensif fizikteki q-entropi indisinin fiziksel orijini bilim çevrelerince merak konusudur. Bu tezde kesirsel matematik ve nonekstensif fizik çerçevesinde yapılan difüzyon denkleminin çözümleri bir model problem olarak gözden geçirilmektedir. Difüzyon denklemi kümülatif küçülmeler/büyümeler metodu ile çözülerek alfa ve q parametrelerinin fiziksel doğası, uzayın fraktallığı ve bellek etkisi ile açıklanmaktadır. Dağılım fonksiyonlarındaki standart davranışlardan sapmaların matematiksel temelinin kesirsel matematikle, fiziksel mekanizmasının ise kümülatif küçülmeler/büyümeler metodu ile ortaya konabileceği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Traditional mathematical approaches are not adequate to examine diffusion phenomena in complex systems. With this aim, in order to enlighten the anomalous diffusion phenomena in complex sytems which can not be explained by traditional mathematics, fractional calculus is used in calculations. The deviations from standard behaviors of the solutions for the kinetic equation and the analogous diffusion equation are put forward by investigations which are carried out in the frame of fractional mathematics and nonextensive physics. On the other hand, the physical origins of the order of derivative namely alpha in fractional mathematics and the entropy index q in nonextensive physics are existing as a topic of interest in scientific media. In this thesis, the solutions of the diffusion equation which have been obtained in the framework of fractional mathematics and nonextensive physics are revised. The diffusion equation is solved by the cumulative diminuation/growth method and physical nature of the parameters alpha and q are enlightened in connection with fractality of space and the memory effect. It has been emphasized that the mathematical basis of deviations from standard behavior in the distribution functions could be established by fractional mathematics where as the physical mechanism could be revealed using the cumulative diminuation/growth method.