Zedelenebilirlik ölçümleri üzerine
On the vulnerability of graphs
- Tez No: 285217
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPAY KIRLANGIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bir iletişim ağının merkezlerinde ya da merkezleri arasındaki bağlantılarda bir hasar meydana geldiğinde, ağın işlevselliğinde bir azalma meydana gelebilir ya da ağ işlevini tamamen yitirebilir. Ağın hasara karşı ne kadar dirençli olduğunun ölçümü ağ zedelenebilirliği olarak adlandırılır ve zedelenebilirlik araştırmalarında iletişim ağları graflar ile modellenebilir. Bu tezin birinci bölümünde, iletişim ağlarının zedelenebilirliğikavramı, zedelenebilirlik ölçümlerinde kullanılan bazı parametreler ve Wei, Li ve Zhang tarafından yapılan ayrıt-komşu-scattering sayısının tanımı verilmiştir. İkinci bölümde ise öncelikle binomial ağaçların ayrıt-komşu-scattering sayısı, daha sonra binomial ağaçlarlaPm , Cm , K m ve W1,m grafları arasında kartezyen çarpım ya da taçlama işlemiyapılarak elde edilen grafların ayrıt-komşu-scattering sayısı araştırılmıştır. Sonolarak da k ? ary ağaçların ayrıt-komşu-scattering sayısı hesaplanmıştır
Özet (Çeviri)
In a communication network, when destruction occurs on the nodes of the network or on the connections between the nodes, then the network functionality may decrease or the network may lose its whole functionality. The measurement of a network?s resistance against damage is called vulnerability and in vulnerability research networks can be modeled as graphs. In the first part of this thesis, the concept of vulnerability, some parameters used in the measurement of vulnerability and the definition of edge-neighbor-scattering number introduced by Wei, Li and Zhang are given. In the second part, firstly, the edge-neighbor-scattering number of binomial trees and then the edge-neighbor-scattering number of the graphs, which is obtained by performing cartesian product or corona operation between binomial trees and Pm , Cm , K m ve W1,m graphs are studied. Finally, the edge-neighbor-scattering number of complete k ? ary trees iscalculated.