Synthesis and characterization of polylactides (PLA) by means of ring opening polymerization using initiators containing silver
Gümüş içeren başlatıcılar kullanılarak halka açılma polimerleşmesi ile polilaktidlerin (PLA) sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 285221
  2. Yazar: SILA BALCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÇETİNKAYA, PROF. DR. MEHMET BALCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Polilaktid (PLA) laktid (LA) ünitelerinin tekrarlanmasından oluşan bir alifatik polyesterdir. Bozunabilir olması, hidrolize uğrayarak canlı içinde ve çevre ortamında metabolize olabilen laktik asite dönüşmesinden dolayı son zamanlarda ilgileri üzerine çekmiştir. Laktitin polimerleşmesinde başlatıcı olarak genellikle kalay 2-etilhekzonoat kullanılmaktadır. Çünkü iyi etkinlik gösterir ve zehirlilik oranı düşüktür. Bununla birlikte kalay içermeyen alternatif başlatıcılarla polimerleştirme çalışmaları sürmektedir.Bu çalışmada; PLA, yeni gümüş kompleksleri kullanılarak yığın fazda halka açılma polimerleşme tepkimesi ile sentezlendi. Polimerleşme sürecine süre, sıcaklık ve monomer/başlatıcı oranının etkisi araştırıldı. Gümüş komplekslerinin etkinlikleri polimerleşme verimleri dikkate alınarak tartışıldı. Elde edilen polimerlerin FTIR, 1H-NMR, GPC and TG ile karakterizasyonu yapıldı.Yüksek molekül ağırlıklı PLA; iki farklı gümüş kompleksi kullanılarak [A başlatıcısı: N ethyl N'pentamethylbenzilimidazol gümüş(I) di brom arjentat, B başlatıcısı: bis(n metil N'desilimidazol) gümüş(I) di brom arjentat] sırasıyla [M]/[I]=100, 130 0C de, 5 saat süre sonunda % 45 verimle (Mw=12112, Mn=8464.3, PDI=1.43); [M]/[I]=100, 130 0C de, 4 saat süre sonunda % 71 verim ile (Mw=37815, Mn=19140, PDI=1.97) elde edildi.
Özet (Çeviri)
Polylactide (PLA) is an aliphatic polyester composed of lactide (LA) repeat units. It has attracted much attention recently as it is degradable, undergoing hydrolysis to produce lactic acid which can be metabolized both in vivo, and in the environment. Tin 2-ethylhexanoate is commonly used initiator for polymerization of lactide. Because it has been shown to be very effective and has low toxicity. However, the polymerization studies with alternative initiators which doesn?t incluede tin has contiuned.In this study; PLA, was synthesized by ring-opening polymerization in bulk using new silver carben complexes. The effect of time, temperature and monomer/initiator ratio on polymerization process were determined. Catalytic effect of silver complexes were discussed considering polymerization yields. The polymers were characterized by FTIR, 1H-NMR, GPC and TG.High-molecular-weight PLA was synthesized by using two different silver complexes [initiator A: N ethyl N?pentamethylbenzilimidazol silver(I) di bromo arjentate, initiator B: bis(n metil N?desilimidazol) silver(I) di bromo arjentate] respectively [M]/[I] ratio is 100, at 130 0C for 5 h with polymerization yield 45% (Mw=12112, Mn=8464.3, PDI=1.43), [M]/[I] ratio is 100, at 130 0C for 4 h with polymerization yield 71% (Mw=37815, Mn=19140, PDI=1.97).