Method development for arsenic analysis and application to the arsenic leach control from red potteries
Arsenik analizi için metod geliştirme ve kırmızı toprak kaplardan arsenik geçişinin incelenmesine uygulanması
- Tez No: 285225
- Danışmanlar: PROF. DR. EMÜR HENDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
İzmir ve çevresinde birçok yerde çömlekler yapılmakta ve kullanılmaktadır. Bu çömleklerden suya veya gıdalara geçecek olan arsenik derişimi, bu kapların yapımında kullanılan su ve toprakla ilişkilidir. Ege Bölgesinde yer yer su ve toprakta arsenik derişiminin yüksek olduğu bilinmektedir. Bu çömleklerden alınabilecek arsenik miktarlarının insan sağlığı açısından zararlı olabileceği düşünülmüştür.Bu çalışmada günlük hayatta sıkça kullanılan çömleklerden suya veya gıdalara arsenik geçişinin olup olmadığı araştırılmıştır. Bu nedenle arsenik analiz yöntemi optimize edildikten sonra İzmir ve çevresinden alınan farklı çömlek örneklerinden su ve gıdalara geçen arsenik miktarı ölçülmüştür. Bazı il ve ilçelerde üretilen, özellikle sırsız güveç kaplarından test standartlarında belirtilen %4 asetik asit ve %1 sitrik asit leach çözeltilerine önemli derişimlerde arsenik geçişi olduğu belirlenmiştir.Çömleklerden suya ve gıdalara geçen arsenik miktar tayinleri uçucu hidrür oluşturmaya dayalı olarak Atomik Absorpsiyon Spektroskopisi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pottery was made and used in many places in and around Izmir. Arsenic concentration which passes from pottery to water and food is related to arsenic contents of water and soil used in making pottery. Arsenic concentration in some places in the Aegean Region are known to be high in water and soil. It was, therefore, thought that arsenic leaching from potteries into food could be at harmful level to human health.In this thesis, investigatigation of leachability of arsenic amount from commonly used pottery into water and food has been carried out. For this reason after optimizing the method of analysis of arsenic, the amount of leachability of arsenic into foods and water was measured in different samples of potteries, produced mainly in İzmir and its surroundings. It was observed that significant concentrations of arsenic were passed from especially unglazed potteries produced in some areas to the testing standards of 1% citric acid and 4% acetic acid.Determination of the amount of arsenic in water and food passed from pottery has been realized using hydride generation technique in conjuction with atomic absorption spectrometry.