Minekop (Umbrina cirrosa) larvalarında (0-40 gün) gastrointestinal sistem gelişimi
Development of gastrointestinal system of shi drum (Umbrina cirrosa) larvae (0-40 days)
- Tez No: 285224
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Son on yıldır, Akdeniz ülkelerinde akuakültür üretimi daha çok çipura (Sparus aurata) ve levrek (Dicentrarchus labrax) üzerinde yoğunlaşmış durumdadır. Bu durum, ekonomik değeri yüksek potansiyel alternatif türlerin üretimini gündeme getirmiştir. Bu çalışmada, son yıllarda ülkemizde alternatif türler kapsamında değerlendirilen minekop (Umbrina cirrosa) balığının larval dönem (0-40 gün) boyunca gastrointestinal sistemde meydana gelen histolojik ve morfolojik değişimler incelenmiştir. Denemeler kapsamında minekop larvalarının ilk 40 günlük dönemde büyüme parametreleri izlenmiştir. Bunun yanında, bu süreçte gastrointestinal sistemi oluşturan pankreas, mide ve bağırsak gibi organların gelişimleri histolojik analizler yardımıyla incelenmiştir. Minekop larvalarında deneme sonunda 40. günde elde edilen sonuçlar incelendiğinde, total boy 34.82±5.1 mm, ağılık 183.21±52.5 mg, spesifik büyüme oranı %13.72±1.6 ve yaşama oranı ise %67.1±3.7 olarak tespit edilmiştir. Bununla birlikte, eksojen besin alımı ile eş zamanlı olarak pankreatik sekresyon tespit edilmiş ve pankreas larval yaşa ve boyuta bağlı olarak gelişimini sürdürmüştür. Fonksiyonel mide oluşumu larvalarda 15-16. günde tespit edilirken, intestinal yapıların fonksiyonel hale gelmesi ise 8-9. günlerde izlenmiştir. Sonuçta, minekop larvalarında gastrointestinal sistemin ontogenik gelişimi 26. günde tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
During the last decade, Mediterranean aquaculture mainly based on gilthead sea bream, Sparus aurata, and European sea bass, Dicentrarchus labrax, and this situation caused production of promising candidate species. In this study, histological and morphological developments in gastrointestinal system during the larval development (0-40 days after hatching) have been investigated in larvae of shi drum (Umbrina cirrosa) which is the candidate species in the recent years. During these stages, growth parameters of larvae were monitored and also main gastrointestinal organs, pancreas, stomach and intestine, were examined by the histological analysis. At the end of the experiment, total length, weight, specific growth rate, and survival rate of shi drum larvae were determined as 34.82±5.1 mm, 183.21±52.5 mg, 13.72±1.6 % and 67.1±3.7 %, respectively. Moreover, the first pancreatic secretion was detected concurrently with exogen feeding and also continued to develop depend on larval age and size. Formation of functional stomach was detected on day 15-16, and also completion of functional intestinal structures were established at 8-9 days after hatching. As a result, ontogenic development of gastrointestinal system in shi drum larvae was fully completed on day 26.