Antep fıstığı SSR lokuslarından yeni ISSR primerlerinin geliştirilmesi
Development of new ISSR primers from pistachio SSR loci
- Tez No: 285231
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH KAFKAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, antepfıstığında dört farklı motif ile zenginleştirilerek oluşturulan genomik kütüphanenin kullanılmasıyla ortaya çıkan SSR lokuslarından yeni ISSR primerlerinin antepfıstığı, ceviz, elma, kayısı ve kiraz türlerinde test edilmesi ile geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada herbir türden sekiz çeşit veya genotip ile birlikte yeni dizayn edilen 137 adet ISSR primeri kullanılmştır. British Columbia üniversitesi tartafından geliştirilen 36 ISSR primeri de karşılaştırma amaçlı kullanılmıştır. Yeni geliştirilen ISSR primerleri ile antepfıstığında, 618'i polimorfik olmak üzere toplam 791 bant, cevizde 395'i polimorfik olmak üzere toplam 613 bant, elmada, 496'sı polimorfik olmak üzere toplam 696 bant, kayısıda, 429'u polimorfik olmak üzere toplam 666 ve kirazda ise 281'i polimorfik olmak üzere toplam 514 bant elde edilmiştir. Elden edilen toplam bant sayısı ve polimorfizm seviyesi bakımından yeni geliştirilen ISSR primerleri UBC primerleri ile benzer özellik göstermişlerdir. Sonuç olarak, bu çalışma yeni geliştirilen ISSR primerlerinin çeşit tanımlanmasında, genetik kaynakların karakterizasyonunda, markör geliştirmede ve genetik haritalamada kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to develop new ISSR primers from pistachio SSR loci using the genomic libraries enriched with four different repeats by testing them in pistachio, walnut, apple, apricot and in cherry. In the present study, eight varieties or genotypes from each of five species and 137 newly designed ISSR primers were used. Thirty-six ISSR primers from University of British Columbia (UBC) were also tested for the comparison. From new ISSR primers, a total of 791 fragments were amplified and 618 were polymorphic in pistachio, a total of 613 fragments were amplified and 395 were polymorphic in walnut, a total of 696 fragments were amplified and 496 were polymorphic in apple, a total of 666 fragments were amplified and 429 were polymorphic in apricot, a total of 514 fragments were amplified and 281 were polymorphic in cherry. Number of total bands and polymorphism levels of new ISSR primers were similar to the UBC primers. As a result, this study showed that new ISSR primers developed in this study can be used for cultivar identification, characterization of genetic resources, marker development and genetic mapping studies.