Sub ve süperkritik çözücü ortamlarında flavanon sentezi
Synthesis of flavanone, in sub- and supercritical fluids media
  1. Tez No: 285230
  2. Yazar: ZELİHA ÖZLEM ŞİRİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. SULTAN GİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada kimyasal ürün ve süreçlerin ekosisteme zararlarını minumuma indirerek, biyolojik aktiviteye ( soğuk algınlığı, düşük tansiyon, antifungal, anti bakteriyel, antitümöral) sahip olan 4H-1-benzopiran-4-on, 2,3-dihidro-2-fenil' in (flavanon) sentezlenmesi amaçlanmıştır. Claisen kondensasyonu ile oluşan o-hidroksikalkonların moleküler içi konjuge katılması asit, baz, silika jel, ışık veya ısı gibi geleneksel metodlar gerektirir. Ancak bu araştırmada 4H-1-benzopiran-4-on, 2,3-dihidro-2-fenil (flavanon) in sentezi çevreye zararsız bir çözücü olan subkritik ortamında bir defada gerçekleştirilmiştir. Sentez sırasında herhangi bir katalizör kullanılmamıştır. Reaktif oranları, sıcaklık, kullanılan su miktarı ve reaksiyon süresi gibi parametrelerin verim üzerindeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, ecofriendly synthesis of 4H-1-benzopyran-4-one, 2,3-dihydro-2-phenyl (flavanone) which has biological activities such as hypotensive, antifungal, antibacterial, antitumoral, was aimed. Conventional intramolecular conjugated addition of o-hydroxychalcones which has prepared by Claisen Condensation requires catalyst such as acid, base or light/heat. However in this study reactions were carried out in sub- and supercritical water without using any catalyst in one pot. Effect of reactants ratio, amount of water used, heat and reaction time was also investigated.