Subletal dozlardaki diazinon'un Galleria mellonella L.'nın bazı biyokimyasal parametrelerine etkileri
The effectiveness of biochemical parameters in sublethal dosage of diazinon?s Galleria mellonella
  1. Tez No: 285240
  2. Yazar: CİHANGİR ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER EMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Sunulan çalışmada, farklı Diazinon oranlarının (60.00, 120.00, 180.00, 240.00 µl/100 g besin) Galleria mellonella' nın total protein, lipit ve karbohidrat miktarlarına etkileri araştırılmıştır.Protein yüzdeleri denenen tüm diazinon miktarlarında önemli bir etkileşim göstermemiştir. Birey başına düşen protein miktar ise besinin 240.00 µl diazinon içermesi durumunda en düşük değer olarak elde edilmiştir.Denenen diazinon miktarlarında lipit yüzdesi önemli derecede etkilenmemiştir. Birey başına düşen lipit miktarı ise 180.00 ve 240.00 µl diazinon içeren besinlerde önemli derecede etkilenerek düşmesine neden olmuştur.Böceğin karbohidrat yüzdesi besinin 60.00 µl/100 g diazinon içermesi durumunda önemli derecede etkilenerek artmış, 120.00 µl içermesi durumunda ise azalmıştır. Birey başına düşen karbohidrat miktarı ise 120.00 µl diazinon içeren besinde en düşük değere ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in was investigated that the effects of different rates (60.00, 120.00, 180.00, 240.00 µl/100 g diet) of diazinon on the quantities of total protein, lipid and carbohydrate of Galleria mellonella.Protein rates had not shown an important interaction with the all tested diazinon rates. In case of the diet containing 240.00 µl of diazinon, the amount of protein per individual had obtained at the lowes value.The lipid percentage was not affected due to the tested diazinon rates. Altohough the amount of lipid per individual significantly decrased by the diets that contained 180.00 and 240.00 µl of diazinon.The insect?s carbohydrate percentage significantly increased incicased when the diet contained 60.00 µl/100 g diazinon, though it decreased when the diet contained 120.00 µl of diazinon. The amount of carbonhydrate per indivual has reached the lowest value in the diet of containing 120.00 µl of diazinon.