Yedigöze barajı ve hidroelektrik santrali inşaatında geçirimsiz perde duvar (slurry-trench) uygulamaları
Curtain wall (slurry trench) applications of Yedigöze dam and hydroelectric power plant
  1. Tez No: 285248
  2. Yazar: FATİH MEHMET NOHUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN GÜNEYLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Yedigöze Hidro Elektrik Santrali projesi, Akdeniz Bölgesi'nde Adana İli'ne bağlı İmamoğlu, Kozan, Aladağ ilçeleri sınırları dahilinde, İmamoğlu ilçe merkezine 28 km mesafede, Seyhan Nehri üzerindedir. Proje; Baraj Gövdesi ve Batardolar, Santral, Derivasyon Tünelleri, Dolu savak, Cebri Boru ve Enerji Su Alma Yapıları'ndan oluşmaktadır. Tez kapsamında projede yer alan Slurry Trench uygulamaları çalışılmış ve değerlendirilmiştir.Yedigöze HES'in gövde inşaatının planlandığı yerde yaklaşık 20 m kalınlığında alüvyon vardır. Beton kaplama plintinin isabet ettiği memba topuğunda alüvyon ana kaya kotu olan 110 m kotuna kadar kaldırılmıştır. Gövde altında kalacak diğer kısımlarda, alüvyonda ve yamaçlarda 5 m lik sıyırma kazısı yapılmıştır. Gövde dolgusu için kaya malzemesi 7-9 km mesafedeki kireçtaşı ocaklarından temin edilmiştir. Gövde dolgusu için yaklaşık 4 milyon metreküp kaya kullanılacaktır. Bu çalışmada, baraj gövdesinin inşa edilmesi planlanan kısımdaki alüvyon zeminde bulunan suyun uzaklaştırılıp gövde kazı ve inşaatını nispeten kuru bir ortamda gerçekleştirilmesi için memba ve mansap batardolarının temeline yapılması öngörülen Slurry Trench uygulaması için gerekli veriler toplanıp, uygulama sırasında karşılaşılan sorunlar ve sonuçlar ortaya konmuştur
Özet (Çeviri)
Yedigoze Hydro Power Plant project is on a point of the Seyhan River at 28 km from the district center İmamoglu on the region of Mediterranean Region Adana (within the vicinity of Aladağ district). The project consists of dam building, up-downstream dams, derivation tunnels, spillway, penstock and water intake structures. Slurry Trench applications studied in this thesis involved in the project and evaluated.HES Yedigoze planned construction of housing where there are about 20 m thick alluvium. The alluvium was removed to elevation of 110 m bedrock elevation where hit concrete coating plinth the spring heel. On the other parts of dam remain under dam building, 5 m of stripping excavations on alluvium and slopes were done. Rock materials for fill dam were provided from limestone areas 7-9 km from the quarries of limestone rock material for infill housing is provided. Approximately 4 million cubic meters of rock will be used to infill housing. In this study, the necessary data for slurry trench applications for draining through the drying of the environment were collected and problems and results during application were revealed.