Tarımda Globalgap uygulamaları ve bu uygulamaların Türkiye tarımı ve tarım ürünleri dış satımı açısından değerlendirilmesi
Globalgap practises in agriculture and evaluation of these practises for Turkish agriculture and export of agricultural products
  1. Tez No: 285249
  2. Yazar: KEMAL ÖZKAÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. NECAT ÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, tarımda Globalgap uygulamaları incelenerek, bu kapsamdaki uygulamalar Türkiye tarımı ve tarım ürünleri dışsatımı açısından değerlendirilmiştir. Araştırmada, tarımsal faaliyetlerin yoğun olması, tarımsal ihracatta önemli bir paya sahip olması ve özellikle Globalgap uygulamalarının yaygın olarak uygulandığı il olması nedeniyle Antalya ili tercih edilmiştir. Bu kapsamda Antalya ili merkez ilçede üretim yapan 50 çiftçi ve 30 ihracatçı firmadan anket yoluyla derlenen verilerin yanında, Antalya ili merkez ilçede üreticilere danışmanlık hizmeti veren firmalar ile yerli ve yabancı sertifika kuruluşlarından sağlanan bilgiler değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler neticesinde çiftçilerin Globalgap uygulamaları hakkında yeterli bilgilerinin olmadığı, ayrıca uygulama maliyetleri, işletmelerin sisteme entegrasyonu ve yasal düzenlemeler gibi nedenlerle uygulamalardan uzak durdukları ya da zamanla sistemi terk ettikleri anlaşılmıştır.Türkiye'de Globalgap standartlarının etkin bir şekilde uygulanabilmesinin önünde pek çok kısıtlamalar bulunmaktadır. Bu kısıtlamalar yasal ve kurumsal yapıdan kaynaklanabildiği gibi tarımsal yapıdan, bireysel üretici ve tüketicilerden de kaynaklanabilmektedir. Çalışmada bu faktörler belirlenerek gruplandırılmış ve her bir faktör kendi içerisinde tartışılarak giderilmeleri yönünde öneriler geliştirilmiştir. Sistemin ülkemizde etkin bir şekilde uygulanabilmesi ve yaygınlaştırılması ülkemiz tarımı, tarım ürünleri dışsatımı ve AB-Türkiye ilişkileri açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Globalgap applications in agriculture are examined and within this context Turkey?s farming and exportation of agricultural products were evaluated. In present research, Antalya province was preferred because of the intensive agricultural activities, to have an important share of agricultural exports and widely applied implemantation of Globalgap. In this regard, in the central district of Antalya Province the data collected through the questionnaire from 50 farmers and 30 exporting firms, as well as domestic and foreign agricultural companies providing consulting services to manufacturers in the central district of Antalya Province were evaluated using the information provided. As a result of evaluation of data, not only farmers but also organizations are not have sufficient knowledge about Globalgap practises. In addition application cost, integration of organization to the system and legal regulations for reasons such as business applications are far been considerable interest or leave the system over time.There are many obstacles exist in Turkey to effective implementation of Globalgap practices. These obstacles result in legal and institutional structures, agricultural structures, individual producer and consumers. In the study, these factors were detected, classified and each factor were also discussed in itself. To dissolve this problems recommendations were developed. Thus it?s very significant to effective application and dissemination of system for Turkish agriculture, export of agricultural products and European Union ? Turkey relations.