The supermarketization and the rise of private agri-food governance: Gap certification in Antalya
Süpermarketleşme ve özel tarım-gıda yönetiminin yükselişi: Antalya'da İTU sertifikasyonu
- Tez No: 451391
- Danışmanlar: Prof. Dr. NURİ ZAFER YENAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma süpermarketler tarafından yaygınlaştırılan özel tarım ve gıda yönetimi ve bunun Türkiye'deki'tarım üreticilerine etkisini incelemektedir. Türk tarımının neoliberal yeniden yapılanması özel gıda standartları ve süpermarketlerce teşvik edilen üçüncü parti gıda sertifikasyonu ile işlemektedir. Bu açıdan, süpermarketleşme ve üçüncü parti GlobalGAP (İyi Tarım Uygulamaları) Türkiye'de tarımsal üretim ve kıralı dönüştüren paralel iki süreçtir. Bu çalışma, bu süreçleri süpermarketlerin yayılımı, kolaylaştırıcı yasal düzenlemeler, devletin destek politikaları ve tüm bunların Antalya'daki yaş sebze ve meyve üreticilerine etkileri üzerinden analiz etmektedir. Çalışma, süpermarketlerce yaygınlaştırılan üçüncü parti sertifikasyonun tarım üreticilereri üzerinde farklı ölçeklerde ayrıştırıcı etkilere yol açtığını iddia etmektedir. Bu çalışma ayrıca, üçüncü parti İTU sertifikasyonunun sosyal ayrıştırıcı mekanizmalarının Türkiye'deki tarımsal politikalar aracılığı ve bu politikaların sonucu olarak işlediğini iddia etmektedir. Çalışma, Antalya'nın Serik, Muratpaşa, Finike ve Demre ilçelerinde tarım üreticileri, tarım ve gıda şirketleri, devlet görevlileri, Migros Akdeniz bölgesi satın alma merkezi sorumluları ve mühendisleri, tarım kooperatifleri, üçüncü parti sertifikasyon şirketi denetçileri ve sertifikerleri ile yapılan derinlemesine mülakatlar ve saha araştırmasına dayanmaktadır. Ayrıca, devlet istatistikleri ve tarım asa ve düzenleme metinleri de çalışmada kaynak olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the rise of supermarket-driven private agri-food governance and its effects on agricultural producers in Turkey. The neoliberal restructuring of Turkish agriculture operates through private food standards and third-party certification schemes driven by supermarkets. In this respect, supermarketization and third-party GlobalGAP (ITU) certification are two parallel processes transforming the agricultural production and rural livelihoods in Turkey. This study examines these processes through an analysis of supermarket expansion, facilitative legal regulations, government subsidy policies and their overall effects on fresh fruit and vegetable (FFV) producers in Antalya. The main argument is that supermarket- driven third-party certification has differentiating impacts of different scales on agricultural producers. It also argues that the social differentiating mechanisms of third-party ITU certification work through and as the result of changing agricultural policies in Turkey. This study is based on field research and in-depth interviews with agricultural producers, agri-food companies, government officials, Migros's Mediterranean region procurement center officers and engineers, agricultural cooperatives and third-party certification body auditors and certifiers in the Serik, Muratpaşa, Finike and Demre districts of Antalya. Apart from that, government statistics, agricultural law and regulation texts have been sources for this study.