Sivas kentinde içme sularının kirlilik parametrelerinin incelenmesi
- Tez No: 28525
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN CERİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ill ÖZET: Yeryüzündeki tüm canlıların vazgeçilmeyen ihtiyaçlarından biri olan su, kirlendiği zaman doğrudan insanları etkileyen bir unsurdur. Nüfus artışı, kentleşme, sanayileşmeye bağlı olarak su tüketimi de hızla artmakta ayrıca kirlilik sorunları da buna paralel olarak artmaktadır. Bu çalışma da, Sivas kentine halen su sağlayan üç farklı kaynağın, genel su kalitesi özellikleri belirlenmiş ve ileride kullanılması düşünülen kaynaklardan olan Mısmıl ırmağın su kalitesi özellikleri belirlenerek, kullanılabilirliği incelenmiştir. Sivas kenti içerisinde, şehir şebekesine bağlı sistemler ve ayrıca, bu şebekeden bağımsız ve genellikle denetimsiz mahalle çeşmeleri yer almaktadır. Su dağıtan sisteminde görülen lokal aksaklıklar ve arızalar nedeniyle zaman zaman sularda kirlilik gözlenmektedir. Kasım 1992 tarihinden itibaren üniversite hastanesine belediye tarafından su bağlanmasına rağmen, yetersiz olması nedeniyle diğer fakültelerde üniversitenin kendi olanaklarıyla temin etliği su kullanılmaktadır. Fakat, su kaynaklarının bulunduğu arazinin jeolojik yapısı gereği su kalitesinin içme suyu standartlarını aştığı ve yeni su kaynaklarının araştırılması gerekliliği sonucuna varılmıştır. Kentsel su temini çalışmalarında, içme suyu şebekeleri ile atıksu uzaklaştırma şebekeleri bîr arada değerlendirilerek, planlanmalıdır. Hızlı nüfus artışına rağmen, 40-50 yıllık su dağıtım şebekeleri ile hizmet vermeye çalışılan Sivas kent merkezinde, su ihtiyacını karşılamak için pek çok çaba sarfedilmektedir. Eski şebeke sistemindeki kaçaklar ve girişimlerin neden olduğu kirlenmelerden kaynaklanan sağlık sorunları büyük bir önem arzetmektedir. Bu tür problemlerin önlenebilmesi için temiz ve atıksu şebekelerinin yenileme çalışmaları sürdürülmeli, bu arada, içme suları sistemleri ile kanalizasyon sistemleri arasındaki seviyeler ve gerekli uzaklıklara uyulması gerekmektedir. Ayrıca kaynakta kirliliği önlemek amacıyla, kaynak koruma alanları yaratılmalıdır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY : Water, one of the most essential and vital requirements of all Irving things on the earth, affects people directly when it gets contaminated. In parallel with the growth in water consumption depending on population expansion, urbanization and industrialization, problems related to dirtiness have also been increasing rapidly. m mis study, the general characteristics of water quality of three different water sources currently in use in Sivas have been determined and the usability of Mtsmil river has been studied regarding ite water quality. In Sivas, besides the watering systems connected with the city network, there are some fountains which are neither controlled nor connected to the city network. Due to some local defects and breakdowns in the water distribution system, sometimes contamination in water is observed. Although the hospital at the campus has been provided with water by the municipality since November 1992, other faculties at university consume the water rendered by the university itself. However, it has been concluded that since the water quality of sources available within the area is not convenient to be used owing to the geographical structure of the area, new water sources should be searched and investigated. In trying to obtain healthy and clean water for the city use, drinking water networks and waste water networks should be evaluated and planned together. Despite the rapid population increase, Sivas tries to satisfy the needs of the inhabitants in terms of water relying on the water distrubition networks at least 40 or 50 years old. Health problems arising due to the illegal usage of water from the old network system are of great significance. To avoid such problems, drinking water and waste water networks should be renewed and meanwhile, the level and the necessary distance between drinking water and drainage systems should be estimated carefully. Furthermore, to avoid contamination in the sources, source protection areas should be established.