İstilacı bir yengeç türü olan Charybdis (Goniohellenus) longicollis (Leene, 1938) ununun Japon balığı (Carassius auratus, Linnaeus, 1758) yeminde kullanımının balığın renklenme ve büyümesine olan etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of the use of invasive crab, Charybdis (Goniohellenus) longicollis (Leene, 1938) meal in feeding goldfish (Carassius auratus, Linnaeus, 1758) on the coloration and growth of the fish
  1. Tez No: 941456
  2. Yazar: ALPER YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÖKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Doğu Akdeniz, Süveyş kanalı vasıtasıyla göç eden Lesepsiyen türlerden çok etkilenen sıcak bir bölgedir. Türkiye kıyıları da bu bölgede yer aldığı için kıyılarımızda bu türlere sıklıkla rastlanılmaktadır. Yapılan son çalışmalarda kıyılarımızda lesepsiyen balık tür sayısı 90 olarak bildirilmiştir. Kızıldeniz'den Akdeniz'e göç sadece balıklarla sınırlı kalmamış, birçok denizel organizma da bu göçü gerçekleştirmiştir. Charybdis longicollis (Leene, 1938) de Kızıldeniz'den Akdeniz'e geçiş yapan istilacı yengeç türlerinden biridir. Akdeniz kıyılarımızda gece yapılan trol ve uzatma ağı avcılığı sırasında elde edilen av kompozisyonunun önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Ekonomik olarak değerlendirilemeyen bu yengeç, av araçları ve yakalanan avlara büyük zarar vermektedir. Diğer yandan yakalandığı ağlardan alınması sırasında balıkçılara ekstra iş ve zaman kaybına neden olmaktadır. Özellikle trol avcılığı sırasında yakalanan bu yengeç türü küreklerle tekrar canlı olarak doğal ortamına atılmaktadır. Bu gibi istilacı türlerle mücadelenin en iyi yolu bu canlıların değerlendirilmesi ve ekonomiye kazandırılmasıdır. Çalışmamızda C. longicollis'in balık beslemede alternatif bir besin kaynağı veya balık ununa takviye olarak kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu konuda yapılan kaynak araştırması sırasında herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu yengecin yapılan kompozisyon analizlerinde %31,04 protein oranı tespit edilmiştir. Alternatif protein kaynağı olarak kullanılma potansiyeli olan C. longicollis 'in kül tayin analizinde ise %51,50 gibi bir değer bulunmuştur. Bu değerlere dayanarak yengeç ununun balıklarda renklendirici bir katkı maddesi olarak kullanılabileceği düşünülmüştür. Bu nedenle %4 ve %8 yengeç unu içeren rasyonlar ve bir de kontrol grubu rasyonu hazırlanarak 3 tekrarlı olacak şekilde toplamda 9 akvaryuma Japon balıkları (Carassius auratus) yerleştirilmiş ve balıklar 90 gün boyunca beslenmiştir. Bu yemlerle beslenen Japon balıklarındaki renklenme ve ağırlık gelişimleri takip edilmiştir. Her 15 günde bir soğuk ışık kaynağına sahip bir lightbox içine alınarak 3 tekrarlı şekilde önden ve üstten fotoğrafları çekilen Japon balıklarının fotoğrafları RGB kanallarına ayrılarak kırmızılık değerleri kaydedilmiştir. Araştırma (90 gün) sonunda %8 yengeç unu ile beslenen Japon balıklarının renk gelişimlerinin ön görünüşten ortalama %36,35 ve üst görünüşten ortalama %30,31 olarak pozitif gelişme sağladığı kaydedilmiş ve bu farkın %10,89 ve %16,82 gelişim aralıklarında kalan %4 Yengeç unu ve Kontrol grubunun ön görünüş ve üst görünüş renk gelişimlerin istatistiksel olarak pozitif yönde anlamlı bir şekilde fark yarattığı yapılan Kruskall-Wallis çoklu değişken analizi ile ortaya konmuştur. Öte yandan yengeç unu katkısının balığın gelişme ve yaşama oranları üzerine istatiksel anlamda negatif bir etkisinin olmadığı bulunmuştur
Özet (Çeviri)
Turkiye is one of the countries where Lessepsian species coming to the Mediterranean are most common, especially due to its proximity to the Suez Canal. In recent studies, the number of Lessepsian fish species has been reported as 90 (Bilecenoğlu, 2024). C. longicollis, as an invasive crab species, has started to reach a significant volume in the catch compositions , especially during night fishing, on the Mediterranean coasts of Turkey in recent years. No study has been found where C. longicollis is used as an alternative food source or as a supplement to fish meal. According to the raw material analyses, C. longicollis, which has the potential to be used as an alternative protein source with a protein content of 31.04%, is predicted to be insufficient to be a full substitute for fish meal due to the ash analysis result of 51.50%, but the raw material obtained from these crabs can be used as a coloring additive. Accordingly, the diets containing 4% crab meal and 8% crab meal and the Control group diet were given to the goldfish placed in 9 aquariums in total with 3 repetitions and their skin coloration and weight gain were monitored for 90 days. The goldfish, were placed in a lightbox with a cold light source every 15 days and their front and top photos were taken in 3 repetitions, were separated into RGB channels and their redness values were recorded. At the end of 90 days, it was recorded that the skin color change of the goldfish fed with 8% crab meal developed positively as an average of 36.35% from the front view and 30.31% from the top view, and this difference was revealed by the multivariate analysis that created a statistically significant difference in the front and top view color developments of the 4% crab meal and Control groups in the 10.89% and 16.82% development ranges. It was also determined that the 3 different rations did not create any significant difference in weight developments during these color developments