Bazı aspir (Carthamus tinctorius L.) çeşitlerinde farklı gelişme dönemlerinde yapılan sulamaların verim ve bazı agronomik özellikler üzerine etkisi
Effect of irrigaton on yield and yield components of some safflower (Carthamus tinctorius L.) varieties at different development periods
- Tez No: 285255
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA KIRICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, Diyarbakır ekolojik koşullarında 2009-2010 yetiştirme döneminde Dicle Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme alanlarında, aspir bitkisinde farklı gelişme dönemlerinde yapılan sulamaların verim ve verim unsurları üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Materyal olarak üç aspir çeşidinin (Dinçer, Remzibey-05, Yenice) kullanıldığı çalışmada, sulama dönemleri olarak kontrol (doğal yağışa dayalı), sapa kalkma (63 mm), çiçeklenme başlangıcı (99 mm) ve tam çiçeklenme dönemi (126 mm) alınmıştır.Araştırma sonunda, çeşitlerin tohum verimlerinin 181.1 kg/da-254.1 kg/da arasında değiştiği belirlenmiştir. Ham yağ oranı bakımından sulama dönemleri arasında en yüksek değer çiçeklenme başlangıcı döneminde elde edilmiş, Remzibey-05, % 31.2 ile en yüksek yağ oranını vermiştir. Araştırma sonunda, yüksek tohum, taç yaprağı ve yağ verimi için çiçeklenme başlangıcında sulama yapılmasının uygun olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of irrigation at different development stages on yield and yield components of safflower. The study was carried out at the experimental area of Department of Field Crops, Agriculture Faculty, Dicle University during 2009-2010 growing season under Diyarbakır ecological conditions. In the study three safflower varieties (Dinçer, Remzibey-05, Yenice) were used as material, and control (based on rain), stem elengation (63 mm) beginning of flowering (99 mm) and full flowering (126 mm) were chosen as irrigation periods.At the end of study, seed yield varied between 1811 kg ha-1 and 2541 kg ha1 According to oil yield, the highest value was obtained from beginning flowering period, the highest value recorded from Remzibey-05 as 31.2%. As a conclusion, it was determined, to obtain high seed yield, petal and oil yield, beginning of flowering period is suitable for irrigation.